Three essays on behavioral economics
Davranışsal ekonomi üzerine 3 makale
- Tez No: 802625
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Davranışsal İktisat ile ilgili üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale, 2006 ve 2019 yılları için ekonomik olarak dezavantajlı Türk bireylerinin davranış kalıplarını tartışıyor. İkinci makale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası davranışında ne tür davranışsal iktisat ilkelerinin geçerli olduğunu araştırıyor. Son olarak üçüncü makale, Davranışsal İktisat kavramlarından biri olan Statüko Önyargısının son ekonomik kriz döneminde Türkiye için geçerli olup olmadığını incelemektedir. Dolayısıyla bu tez, Türkiye'yi Davranışsal İktisat yöntemlerini kullanarak bireysel, kurumsal ve makro düzeylerde inceleyerek Davranışsal İktisat literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays about Behavioral Economics. The first essay discusses the behavioral patterns of economically disadvantaged Turkish people for the years 2006 and 2019. The second essay investigates what kind of behavioral economics principles applies to the Central Bank of the Republic of Turkey's monetary policy behavior. Lastly, the third essay examines if the Status Quo Bias, one of the Behavioral Economics concepts, is valid for Turkey during the recent economic crisis. Hence, this dissertation contributes to the growing literature on Behavioral Economics by examining Turkey using Behavioral Economics methods on individual, institutional, and macro levels.