Türkiye ve Irak hukukunda tutuklama
Arrest in Türkiye and Iraq Law
- Tez No: 802641
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tutuklama, suç işlediğine dair kuvvetli şüphe taşıyan kişinin, kaçmasını veya delilleri karartmasını önlemek amacıyla özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Dolayısıyla bu tezde Türkiye ve Irak hukukunda tutuklama kurumu incelemektir. Araştırmanın amacı, insan özgürlüğünü olumsuz yönde etkileyen tedbirlerden biri olan tutuklama kararının yetkili mahkemeler tarafından verilmiş olması ve çıkarılmasının bilinen bir nedeni olması gerektiği için alınmasıdır. Araştırma ayrıca 1969 tarihli Irak Ceza Kanunu 111 ve 1971 tarihli Irak Ceza Muhakemesi Kanunu 123'teki Irak yasalarındaki tutuklama emirlerini ele almış ve tutuklama emrinin nasıl çıkarılacağını ve sonuçlarını açıklamıştır. Araştırma sonucunda, fiilin kişilerden kaynaklanan unsurlarının ortaya çıkarılmasına yönelik bir araç veya yöntemlerden biri mevcut olmadıkça tutuklama kararının mahkumiyeti ispatlayan kesin hüküm olmadığı sonucuna varılmıştır ve suçun sona ermesiyle süresinin dolduğunu ve yetkili adli makamlarca verilmiş olması gerekmektedir. Mevcut veriler incelendiğinde iki ülkenin de tutuklama tedbiri konusunda evrensel hukuk normlarına bağlı kalmayı öngören yasal düzenlemeler yaptığı ve böylelikle tutuklama tedbirini bir kısıtlama önlemi olarak kullandıkları görülmüştür. Bununla birlikte iki ülkenin iç dinamiklerinin de etkisiyle meseleleri ele aldıkları noktalarda ciddi farklılıklar bulunduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Arrest is the restriction of the freedom of a person who has a strong suspicion that he has committed a crime, in order to prevent him from fleeing or obscuring the evidence. Therefore, in this thesis, the institution of detention in Turkish and Iraqi law is to examine. The research also dealt with the arrest warrants in Iraqi laws in 1969 Iraqi Criminal Code 111 and 1971 Iraqi Criminal Procedure Code 123 and explained how to issue an arrest warrant and its results. It has been concluded that unless a means or one of the methods is available, the arrest warrant is not a definitive judgment proving the conviction, and it must be given by the competent judicial authorities and that it expires when the crime ends. When the available data are examined, it is seen that both countries have made legal arrangements that require adherence to universal legal norms regarding the detention measure, and thus they use the detention measure as a restraint measure. However, with the influence of the in