Prenatal ve postnatal dönemde yüksek yağlı diyetle beslenmenin beyaz ve kahverengi yağ dokusu üzerine etkilerinin kantitatif olarak araştırılması
Quantitative investigation of the effects of high-fat diet on white and brown fat tissues in the prenatal and postnatal period
  1. Tez No: 802691
  2. Yazar: GÜLAY MADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Morfoloji, Anatomy, Histology and Embryology, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Obezite genellikle beyaz yağ dokusu (BYD) artışı ile ilişkilendirilirken, kahverengi yağ dokusu (KYD) Uncoupling protein-1 (UCP-1) protein aracılığıyla enerji harcamasını ve termogenezisi düzenler. Amacımız, prenatal ve postnatal dönemlerde yüksek yağlı diyet (YYD) ile beslenmenin BYD ve KYD'nin yapısal özellikleri ve UCP-1 aktivasyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Yöntem: Sekiz dişi Wistar-Albino sıçan, çiftleşme sonrası standart diyet (SD) ve YYD gruplarına ayrıldı. Yavrular, sütten kesildikten sonra kendi içinde SD ve YYD alt gruplarına (SDSD, SDHF, HFSD, HFHF) bölündü. Postnatal 63. gününde hayvanlar sakrifiye edildi ve örnekler alındı. Adiponektin, leptin, TNF-α, IL-6 ve IL-1β düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Hematoksilen-eozin boyama yöntemiyle KYD ve BYD histolojik olarak incelendi ve stereolojik analizleri yapıldı. KYD'deki UCP-1 düzeyi Western-Blot yöntemiyle belirlendi. Bulgular: Annesi YYD ile beslenen yavruların daha yüksek vücut ağırlığı ve karın çapı, daha düşük IL-1β ve IL-6, adiponektin düzeylerine sahip oldukları bulundu. Sütten kesme sonrası YYD ile beslenen yavruların ve annesi SD diyetle beslenenlerin daha yüksek UCP-1 düzeyine sahip olduğu gözlendi. BYD'de hem anne hem de yavru YYD uygulanmasının adiposit çapında artışa ve birim adiposit sayısında azalmaya neden olurken, KYD'de anne ve yavruya YYD uygulanmasının farklı etkileri olduğu tespit edildi. Sonuç: YYD, adiposit morfolojisini etkileyerek obezite riskini artırabilir. Hem maternal hem de gelişim dönemindeki YYD'nin etkilerinin incelenmesi ve erken dönem beslenme programlarının düzenlenmesi, sağlıklı büyüme ve gelişmenin sağlanması ve obezitenin önlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is often associated with an increase in white adipose tissue (WAT), while brown adipose tissue (BAT) regulates energy expenditure and thermogenesis through Uncoupling protein-1 (UCP-1) protein. Our aim was to examine the effects of a high-fat diet (HFD) during prenatal and postnatal periods on the structural characteristics of WAT and BAT, and UCP-1 activation. Method: Eight female Wistar-Albino rats were divided into standard diet (SD) and HFD groups after mating. After weaning, the offspring were divided into SD and HFD subgroups (SDSD, SDHF, HFSD, HFHF). On the postnatal 63rd day, the animals were sacrificed and the samples were collected. Levels of adiponectin, leptin, TNF-α, IL-6, and IL-1β were measured using ELISA. WAT and BAT were histologically examined with Hematoxylin-Eosin staining and stereological analyses were performed. UCP-1 level in BAT was determined using Western Blot. Results: The present results revealed that the offspring fed with HFD by their mother had higher body weight and abdominal diameter, lower IL-1β and IL-6, and adiponectin levels. The current results also showed that the offspring fed with HFD after weaning and those whose mothers were fed with SD diet had higher UCP-1 levels. Consumption of HFD by mother and offspring resulted in an increase in adipocyte diameter and a decrease in the number of adipocytes per unit in WAT, while different effects of HFD were noted in BAT of the mother and offspring fed with HFD. Conclusion: HFD appeared to increase obesity risk by affecting adipocyte morphology. Understanding the effects of HFD both during maternal and developmental periods is critical to regulate early nutrition programs in terms of ensuring healthy growth, development and thereby preventing obesity.