Studies on the duchenne muscular dystophy by DNA analysis
- Tez No: 3788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
DZET Kalıtsal hastalıkların dünya nüfusunun yüzde üç ile beşini etkile diği bilinmektedir. Bu hastalıkların çoğu ciddi hatta ölümcüldürler ve çok azı tedavi edilebilirler. Kalıtsal hastalıklarda taşıyıcıların saptanması ve doğum öncesi tanı, hastalığın yayılmasının önlenmesi bakımından çok önem lidir. Genetik hastalıkların çoğunda, bozukluk gen düzeyindedir ve bu da yalnızca rekombinant DMA teknolojisi yöntemleri kullanılarak, DNA analizi ile saptanabilir. En önemli kalıtsal hastalıklardan biri de Türk toplumunda da sık gö rülen Duchenne kae distrof isidir (DMD). Bu hastalık erkeklerde 3D0D'de 1 rastlanan ve X kromozomuna bağlı, çekinik karakterde bir kas bozukluğudur. Hastalığın biyokimyasal temeli bilinmemektedir ve etkin bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Hastalar 20 yaşma gelmeden ölürler. DMD'nin DNA analizi ile taşıyıcı ve doğum öncesi tanısı için, South ern blot analizi ve porblarm hazırlanması ve işaretlenmesi gibi çeşitli yöntemler labûratuvarımız koşullarında uygulandı. DMD'li bir Türk ailesi iki uygun DNA probu kullanılarak incelendi. Bu tezde ayrıca, mevcut diğer DMD problarınm kullanılabilirlikleri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Genetic diseases affect three to five percent of human population. Most Df these genetic diseases produce serious disabilities and many are lethal; feu of them are treatable. The prevention of transmission of gene tic diseases requires carrier detection and prenatal diagnosis. In mast genetic disorders, the defects are at the gene level and can only be detected by DMA analysis using recombinant DMA technology. This technology has revolutionized many aspects of clinical medicine. One of the most important genetic diseases, which occurs at a high frequency in the Turkish population, is Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). It is an X linked recessive neuromuscular disorder affecting 1 in 3000 males. The biochemical basis of the disease is unknown and no effective treatment is yet available. The patients die in their late teens. Various techniques including preparation and labeling of probes and Southern blot analysis have been established with a view to utilization in prenatal diagnosis and carrier detection of DMD by DNA analysis. DNA1 s from a Turkish DMD family were examined by using two different informative DNA probes. The usefulness of other available probes for prenatal diagnosis and carrier detection of DMD are "also discussed in this thesis.