Political opportunity structures and transnational activism: The case of Iraqi Turkmen
Siyasi fırsat yapıları ve transnasyonel aktivizm: Irak Türkmenleri örneği
- Tez No: 802752
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İÇDUYGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, göçmenlerin siyasi alanda, sınırlar ötesinde nasıl mobilize olduklarına dair bir açıklama sunmakta ve bu mobilizasyonun göçmen topluluklarını çevreleyen yapısal faktörlerle nasıl etkileşime girdiğini Türkiye'de yaşayan Irak Türkmenleri örneği üzerinden incelemektedir. Bu analitik çerçevede çalışma, Türkmenler ile ev sahibi ülke Türkiye arasındaki akraba devlet ilişkisini ele almakta ve bu akrabalık ilişkilerinin transnasyonalizm literatürü için ne kadar açıklama gücü olduğunu sorgulamaktadır. Transnasyonelizm literatürünü temel alan çalışma, göçmenlerin ev sahibi ülke, anavatan ve ulus ötesi/transnasyonel bağlam olmak üzere üç farklı düzeyde siyasi faaliyetler yürüttüklerini açıklamayı amaçlamaktadır. Siyasi mobilizasyonun ortaya çıktığı ulusal ve transnasyonel alanlar, siyasi aktörler için çeşitli fırsatlar üretirken aynı zamanda engeller de oluşturmaktadır. Bu fırsat alanlarının ne kadar geniş ya da sınırlı olduğu bu mobilizasyonun biçimini, yoğunluk derecesini veya başarısını belirleyebilir. Toplumsal hareketler literatürüne ait siyasi fırsat yapıları teorisini temel alan bu çalışma, ev sahibi ülke Türkiye, anavatan Irak ve transnasyonel alan olmak üzere bu üç alanda fırsat alanlarının zaman içinde nasıl değiştiği ve bu değişimin Irak Türkmenlerinin mobilizasyon şekillerine nasıl yansıdığı sorularına cevap aramaktadır. Çalışma aynı zamanda, mobilizasyona yön verirken bu üç alandaki fırsat yapılarının birbiri ile nasıl etkileşime girdiği ve birbirini nasıl dengelediğine dair de bir analiz sunmaktadır. Çalışma bu tartışmayı, nihai olarak Türkiye ve Türkmenler arasındaki akraba devlet ilişkisine bağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers an explanation on how immigrants mobilize in the political field across borders and questions how this mobilization interacts with the structural factors surrounding the immigrant communities with the case of Iraqi Turkmen living in Turkey. Dwelling on the transnationalism literature, the study aims at explaining that migrants engage with political activities at three different levels which are host country, home country and transnational space. Within this analytical framework, the study further addresses the kin state relation between Turkmen and the host country Turkey and questions the explanatory power of kin relations for transnationalism literature. The national and transnational contexts in which mobilization occurs offer opportunities and constraints for political actors. How wide or constrained these opportunity spaces, may determine the form, intensity level and success of the mobilization. Taking the political opportunity structures from social movements literature as the theoretical background, this study seeks an answer to the question of how opportunity spaces change in these three contexts over time and how this reflects over the mobilization patterns of Iraqi Turkmen. It tries to understand how these three opportunity structures interact and countervail each other while guiding the mobilization. It connects this discussion into the kin state relation between Turkey and Turkmen.