Ceza muhakemesinde bağlantılı uyuşmazlıkların birleştirilmesi
Joinder of related disputes in criminal procedure law
  1. Tez No: 802753
  2. Yazar: MİRAÇ BEYZA ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ceza muhakemesinde her uyuşmazlığın ayrı görülmesi kuraldır. Ancak uyuşmazlıklar arasında bağlantı olması birden fazla sanığın birlikte veya tek bir sanığın birden fazla suçtan ötürü yargılanmasının önünü açmaktadır. Birleştirmeye ilişkin usul ve esaslar 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 8 ilâ 11. maddeleri arasında ve aynı Kanun'un 16. ve 280/1-f. maddelerinde düzenlenmiştir. Bahsi geçen maddeler sorunsuz gözükse de birleştirmenin ihtiyari olması, öğretideki fikir ayrılıkları, yargı kararlarındaki muğlak ifadeler, birleştirme yerine sehven başvurulan sair yöntemler bağlantı kavramı ile birleştirmede izlenecek yöntemin açıklığa kavuşturulmasını gerektirmektedir. Aynı zamanda birleştirmenin adil yargılanma hakkı üzerindeki etkileri nedeniyle bu kurumun uygulanma koşulların iyi bilinmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızda birleştirme konusuna sadece teorik açıdan yaklaşılmamış, incelenen çok sayıda yargı kararı ışığında birleştirme kurallarının uygulanışı da aktarılmıştır. Bu şekilde, öğretiyle uygulamanın ayrıldığı noktalar tespit edilmiş, birleştirmenin koşulları ve izlenecek usul kapsamlı bir araştırma sonucu ortaya konulmuştur. Ayrıca uyuşmazlıkların birlikte görülmesinin muhakeme sürecine olan etkisi adil yargılanma hakkı bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure, it is the rule that each dispute is judged separately. However, the connection between the disputes paves the way for multiple defendants to be judged together or for a single defendant to be judged for more than one offense. The procedures and principles regarding joinder are regulated in Articles 8 to 11 of the Code of Criminal Procedure No. 5271 and Articles 16 and 280/1-f of the same Code. Although the aforementioned articles seem to be unproblematic, the fact that joinder is optional, the disagreements in the doctrine, the ambiguous expressions in judicial decisions, and other methods that are used inadvertently instead of joinder require clarification of the concept of connection and the method to be followed in joinder. At the same time, due to the effects of joinder on the right to a fair trial, it is important to know the conditions of application of this institution well. In our study, the issue of joinder has not only been approached from a theoretical perspective, but also the application of the joinder rules in the light of the numerous judicial decisions examined. In this way, the points where the doctrine and practice diverge have been identified, and the conditions of joinder and the procedure to be followed have been put forward as a result of a comprehensive research. In addition, the effect of joinder the disputes on the judicial process is analyzed in the context of the right to a fair trial.