Güvenli olmayan bağlanma stilleri ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenlemede güçlük, kişilerarası duygu düzenleme ve baskılamanın aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the mediator role of emotion dysregulation, interpersonal emotion regulation and suppression in the relationship between insecure attachment styles and obsessive- compulsive symptoms
- Tez No: 802785
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN İNÖZÜ MERMERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Duygu düzenleme sürecinde yaşanan aksaklıkların zihinsel problemler ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Duygu düzenlemenin hem içsel hem kişilerarası boyutunun güvenli olmayan bağlanma ve obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide sahip olduğu etkinin anlaşılması alanyazında geliştirilen önleyici müdahalelere önemli bilgiler sağlayacaktır. Mevcut çalışmada güvenli olmayan bağlanma stilleri ve obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişki incelenirken duygu düzenlemede güçlük, kişilerarası duygu düzenleme ve baskılamanın aracı rolü değerlendirilecektir. Çalışmanın örneklemini 18 yaşından büyük, herhangi bir psikiyatrik tanıya sahip olmayan 353 katılımcı oluşturmuştur. Çalışma kapsamında katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlük Ölçeği, Duygu Düzenleme Anketi-Baskılama Alt Testi, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği, Boyutsal Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-İlişki Yapısı'nı doldurmaları istenmiştir. Çalışmanın hipotezlerine uygun olarak seri çoklu aracı değişken analizi yürütülmüştür. PROCESS eklentisi üzerinden Model 6 seçilmiştir. Yürütülen analiz sonucunda duygu düzenlemede güçlük ve baskılamanın hem tek başlarına hem de aynı anda kaygılı bağlanma ve obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı bulunmuştur. Aynı ilişkide kişilerarası duygu düzenleme yalnızca duygu düzenlemede güçlük ve baskılama ile beraberken aracı rol üstlenmiştir. Kaçıngan bağlanma ve obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide ise baskılamanın hem yalnız başına hem de kişilerarası duygu düzenleme ile aynı anda aracı rol oynadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular bağlanmanın obsesif kompulsif belirti düzeyinde duygu düzenleme süreci aracılığıyla etkisi olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that disruptions in the emotion regulation process are closely related to mental health problems. Understanding the effect of both the intrapersonal and interpersonal dimensions of emotion regulation on the relationship between insecure attachment and obsessive-compulsive symptoms will provide important information to interventions developed in the literature. In the current study, while examining the relationship between insecure attachment styles and obsessive-compulsive symptoms, the mediating role of difficulty in emotion regulation, interpersonal emotion regulation and suppression will be evaluated. The sample of the study consisted of 353 participants who were older than 18 years of age and did not have any psychiatric diagnosis. Within the scope of the study, the participants were asked to fill in Demographic Information Form, Difficulty in Emotion Regulation Scale, Emotion Regulation Questionnaire-Suppression Subtest, Interpersonal Emotion Regulation Scale, Dimensional Obsession Compulsion Scale, and Inventory of Experiences in Close Relationships-Relationship Structure. In accordance with the hypotheses of the study, serial multiple mediator analysis was carried out. Model 6 was selected via the PROCESS plug-in. As a result of the analysis, it was found that difficulty in emotion regulation and suppression play a mediating role in the relationship between anxious attachment and obsessive-compulsive symptoms, both individually and simultaneously. In the same relationship, interpersonal emotion regulation played a mediating role only when it was accompanied by difficulty in emotion regulation and suppression. In the relationship between avoidant attachment and obsessive-compulsive symptoms, suppression was found to play a mediating role both alone and simultaneously with interpersonal emotion regulation. The findings indicate that insecure attachment affect the level of obsessive-compulsive symptom through the emotion regulation process.