Birleşme ve devralma işlemlerinde durum tespiti (Due diligence) yapılmasının hukuki açıdan değerlendirilmesi
Legal evaluation of due diligence in mergers and acquisitions
  1. Tez No: 802844
  2. Yazar: DUYGU GÜMÜŞCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SIRRI ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmamızda, genel olarak şirketlerin birleşme ve devralma sürecinde yer alan durum tespiti kavramı incelenmektedir. Durum tespiti, şirketlerin birleşme ve devralma sürecinde bilinçli karar verebilmeleri için yapılan sistematik, detaylı ve özenli bir inceleme sürecidir. Bu kapsamda, ilk olarak birleşme ve devralma kavramları, şirketlerin müzakere döneminden bütünleşme aşamasına kadar geçen süreç bakımından açıklanmaktadır. Ardından, durum tespiti kavramı ile birleşme ve devralma işlemlerinde durum tespitinin uygulama süreci incelenecektir. Çalışmamızın son bölümünde ise durum tespitinin hukuki yönden değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu kapsamda, durum tespiti ile sözleşme görüşmelerinden doğan sorumluluk, ayıba karşı tekeffül hükümleri, irade sakatlığı halleri ve süreci yürüten kişilerin sorumluluğu kavramlarının bağlantıları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of due diligence in the merger and acquisition (M&A) process is examined in general. Due diligence is a systematic, detailed, and diligent examination in order for companies to make conscious decisions during the M&A process. In this context, firstly, the concepts of M&A are explained in terms of the period from the negotiation to the integration stage of the companies. Then, the concept of due diligence and the implementation process of due diligence in M&A transactions is also addressed. In the last part of this study, due diligence is evaluated from a legal perspective. In this context, the connections between due diligence and the concepts of culpa in contrahendo, the provisions of the warranty defect liability, defect in consent, and the liability of the persons conducting the due diligence process are evaluated.