Evaluation of surface properties of roller compacted concrete pavements using 3D photogrammetry method
Silindirle sıkıştırılmış beton yolların yüzey özelliklerinin 3D fotogrametri yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 802883
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, DOÇ. DR. HANDE IŞIK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son yıllarda, Türkiye'de şehir ve kırsal yollarda kullanılmak üzere dayanıklılığı ve maliyet etkinliği nedeniyle silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) kaplamalar popülerlik kazanmıştır. RCC kaplamaların kullanımı artmasına rağmen, literatürde karışım parametreleri ve sürüş konforu ve güvenliği üzerinde etkili olan yüzey özellikleri arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar eksiktir. Bu çalışmada, farklı çimento dozajları, agrega gradasyonları ve su oranları ile hazırlanan RCC numuneleri üzerinde çalışılmıştır. Mikro ve makro doku özellikleri öncelikle İngiliz pandülü testi ve kum-yama testi gibi geleneksel indirek yöntemlerle değerlendirilmiştir. Daha sonra, literatürde ilk kez kullanılan 3D fotogrametri yöntemi ile RCC kaplamalarının yüzey özellikleri ölçülmüştür. Son olarak, iki yöntem arasındaki ilişki kurulmuştur. Bu çalışmanın en önemli sonucu, hem daha küçük hem de daha büyük agrega boyutlarının, ideal bir su içeriği olan %5 ile birleştiğinde, RCC kaplamalarında makro doku ve kayma direncini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Bu, kaplama tasarımcıları için kritik bilgiler sunmaktadır. Bu ideal karışımlarda önemli doku parametreleri arasında güçlü korelasyonlar gözlemlenmiştir ve aynı zamanda daha düzgün yüzey dokuları ve daha homojen karışımlar sergilemiştir. Bu çalışmanın bulguları, RCC kaplama karışım tasarımlarının optimizasyonuna katkıda bulunarak yol güvenliği ve sürüş konforunu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Owing to their cost-effectiveness and longevity, the popularity and the use of roller-compacted concrete (RCC) pavements have grown in Turkey both on urban and rural roads in recent years. Despite the vast amount of research on the mechanical and durability properties of RCC pavements, few studies have been conducted to examine the surface texture characterization, which impacts driving comfort, fuel economy, and safety. This study aims to investigate the effects of the RCC mixture proportions on the macro- and micro-texture characterization of RCC pavements. Therefore, RCC samples were prepared using various cement dosages, aggregate gradations, water contents, and compaction degrees. The British Pendulum Test and sand-patch test, two conventional indirect methods, were initially used to assess micro- and macro-texture properties. The surface characteristics of the RCC pavements were then measured using a novel 3D photogrammetry technique that was created and utilized for the first time. The most significant result of this study shows that both smaller and larger aggregate sizes, in combination with an ideal water content of 5%, significantly enhance the macrotexture and skid resistance in RCC pavements, offering crucial information for pavement designers. Strong correlations between the important texture parameters were observed in these ideal mixtures, which also exhibited smoother surface textures and more uniform mixtures. The results of this study will help to improve RCC pavement mix designs, which will ultimately improve driving comfort and road safety.