Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran covıd-19 geçirmiş hastaların covıd sonrası uzayan semptomlarının araştırılması
Investigation of prolonged post COVİD symptoms of patients WHO had COVİD-19 WHO applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinic
- Tez No: 802882
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Pandemi döneminde polikliniklere covid sonrası birçok hasta başvurmaktadır. Bu hastaların bazıları covid sonrası uzayan semptomlar tanımlamaktadır. Birinci basamakta hasta takibi ve etkin tedavi yaklaşımı açısından bu semptomların saptanması önemlidir. Bu çalışmada Covid-19 geçiren hastaların sonrasında hastaneye başvuru semptomlarını belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 1 Aralık 2021 ile 28 Şubat 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 18-65 yaş arası iletişim engeli olmayan, Covid-19 geçirmiş erişkin kişiler arasında gönüllülük esasına dayanarak yapıldı. Çalışmaya katılan 150 kişiye covid sonrası devam eden semptomların sorgulandığı anket formu uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı ile analiz edildi. İstatistiksel olarak p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: During the pandemic period, many patients apply to polyclinics after covid. Some of these patients describe prolonged symptoms after covid. It is important to detect these symptoms in terms of patient follow-up and effective treatment approach in primary care. In this study, it was aimed to determine the symptoms of patients admitted to the hospital after Covid-19. Materials and Methods: Our study was carried out on a voluntary basis among adults aged 18-65 who had no communication disability and had Covid-19, who applied to the Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between December 1, 2021 and February 28, 2022. A questionnaire was applied to 150 people who participated in the study, in which ongoing symptoms after covid were questioned. The data collected during the research were analyzed with the IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) program. A p value of 0.05).