Şizofreni hastalarında CRP/albumin, platelet/lenfosit, nötrofil/lenfosit, lenfosit/ monosit ve monosit/hdl değerlerinin klinik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of CRP/albumin, platelet/lymphocyte, neutrophil/lymphocyte, lymphocyte/monocyte and monocyte/hdl values with clinical parameters in schizophrenia patients
- Tez No: 802912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE HAN ALMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Şizofreni; etiyolojik faktörleri çeşitlilik gösteren sistemik dejeneratif bir ruhsal bozukluktur. Şizofreni tanılı hastalarda sistemik inflamasyon yanıtının normalden farklı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Daha önce yapılan çalışmaların bulgularına göre, şizofreni tanılı hastalarda Interlökin-1 (IL-1) ve C-Reaktif Protein (CRP) gibi sistemik inflamasyon ölçütlerinin sağlıklı bireylere göre yüksek olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı, şizofreni tanısı almış hastaların CRP/Albumin, Platelet/Lenfosit, Nötrofil/Lenfosit, Lenfosit/Monosit ve Monosit/HDL değerlerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve şizofreni tanılı hastalarda bu değerlerin hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, yatış sayısı, atak sayısı, ortalama antipsikotik doz (olanzapin ile eşdeğer dozu) ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri servisinde şizofreni tanısı ile 2019-2022 yılları arasında yatarak tedavi gören hastalar ile aynı zaman aralığında psikiyatri polikliniğine işe girme, sürücü ehliyeti yenileme vs gibi sebeplerle başvuran ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan sağlıklı bireyler dahil edildi. Belirlenen tarihler arasında DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısını karşılayan, 18-65 yaş arasında, kronik hastalığı bulunmayan hastalar çalışmaya alındı. Birden fazla yatışı olan hastalarda son yatıştaki veriler referans alındı. Çalışmaya 103 şizofreni tanılı hasta ve 112 sağlıklı kontrol dahil edildi. Her 2 grubun seçiminde de cinsiyet ve yaş açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına dikkat edildi. Şizofreni tanısı almış hastaların ve sağlıklı kontrollerin CRP/Albumin, Platelet/Lenfosit, Nötrofil/Lenfosit, Lenfosit/Monosit ve Monosit/HDL değerleri retrospektif olarak incelendi. Ayrıca bu inflamatuar parametrelerin, hastaların hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, yatış sayısı, atak sayısı, ortalama antipsikotik doz (olanzapin ile eşdeğer dozu) ile arasındaki ilişki araştırıldı. İstatistiksel analiz için IBM SPPS (Statistical Pack age for the Social Sciences) 26.0 sürümü programı kullanıldı. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile belirlendi. Normal dağılım gösteren veriler için gruplar arası karşılaştırma bağımsız örneklem t testi ile; normal dağılım göstermeyen veriler için ise Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Çoklu gruplarda Tek yönlü ANOVA analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a systemic degenerative mental disorder whose etiologic factors vary. There are studies which show that systemic inflammation response in patients diagnosed with schizophrenia is different from normal and abnormal. According to findings of previous studies, it is understood that, systemic inflammation measures such as IL1 and CRP are found higher in schizophrenia patients compared to healthy individuals The aim of this study is comparison of CRP/Albumin, Platelet/Lymphocyte, Neutrophil/Lymphocyte, Lymphocyte/Monocyte and Monocyte/HDL values of patients diagnosed with schizophrenia with healthy control groups and investigation of relationship between these values and age of onset, duration of ilnesses, number of hospitalizations, number of episodes, mean antipsychotic dose (olanzapine equivalent dose), family history (history of psychiatric illness in 1st and 2nd degree relatives) in schizophrenia patients. Patients who were hospitalized in the psychiatry service of Adıyaman University Training and Research Hospital between 2020 and 2022 with a diagnosis of schizophrenia and healthy individuals who applied to the psychiatry outpatient clinic for reasons such as employment etc. and who did not have any psychiatric diagnosis in the same time period were included in the study. Between specified dates, patients, whose age between 18-65, who is diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria and had no chronic diseases were included in the study. Last hospitalization datas of patients, whose hospitalization is more than one, were taken as reference. 103 patients with schizophrenia and 112 healthy controls were included to the study. In the selection of both groups, we paid attention not to have statically significant difference in terms of gender and age. CRP/Albumin, Platelet/Lymphocyte, Neutrophil/Lymphocyte, Lymphocyte/Monocyte and Monocyte/HDL values of patients diagnosed with schizophrenia and healthy controls were analyzed retrospectively. In addition, the relationship between these inflammatory parameters, age at onset of illness, duration of illness, number of hospitalizations, number of episodes, mean antipsychotic dose (olanzapine equivalent dose), family history (history of psychiatric illness in 1st and 2nd degree relatives) were investigated. IBM SPPS (Statistical Pack age for the Social Sciences) version 26.0 program was used for statistical analysis. It was determined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests if the datas were normally distributed. For comparison between groups, independent sample t test was used for normally distributed data and Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data. One-way ANOVA analysis was used for multiple groups.