Elektif lomber disk cerrahilerinde pron pozisyonun optik sinir kılıf çapı ve göz içi basıncına etkileri'
The effects of prone position on optic nerve sheath diameter and intraocular pressure in elective lumbar disc surgery'
  1. Tez No: 802913
  2. Yazar: RESMİ HAKAN ADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BATÇIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Artmış kafa içi basıncı (KİB), ikincil beyin hasarının önemli bir nedenidir ve bunun kötü prognozla ilişkisi kapsamlı bir şekilde gösterilmiştir. Posterior omurga girişimlerinde hastaya verilen pron pozisyon, intraabdominal basıncı ve dolayısıyla santral venöz basıncı artırır. Sonuçta azalan venöz drenaj hem kafa içi basınç (KİB) artışına hem de aköz humor drenajını azaltarak göz içi basıncı (GİB) nın artmasına neden olur. Optik sinir etrafını saran kılıf, duramater ve beyin omurilik sıvısı (BOS) ile dolu subaraknoid mesafede devamlılık gösterir. Pron pozisyon kaynaklı KİB arttığında, artan BOS basıncı optik sinirin retrobulber kısmını çevreleyen subaraknoid boşluğun genişlemesi, dolayısıyla optik sinir kılıfı çapı (OSKÇ) nın artmasıyla sonuçlanır. Artan BOS basıncının, optik sinir ve aköz hümör drenajına etkisiyle GİB de artmaktadır. Dolayısıyla OSKÇ gibi yine noninvazif bir yöntem olarak GİB ölçümü, KİB'in saptanması için indirekt bir gösterge olabilir. Biz çalışmamızda, genel anestezi uygulanan lomber disk hernisi operasyonlarında pron pozisyonun KİB'e etkilerini, OSKÇ ve GİB değişikliklerini ölçerek araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Prospektif gözlemsel olarak planlanan çalışmamıza, Yerel Etik Kurulu onamı (tarih: 01.09.2021, no: 2021/155) sonrası Eylül 2021-Eylül 2022 tarihlerinde, ASA 1-2 risk grubundan, 18-65 yaş arası elektif cerrahi planlanan ve bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan hastalar alındı. 1. ölçüm giriş (T0), 2. ölçüm 10. dk supin (T1), 3. ölçüm 45. dk pron (T2) olmak üzere 3 zaman noktasında OSKÇ, GİB, ortalama arter basıncı, SpO2, soluk sonu karbondioksit ve kalp atım hızı değerleri kaydedildi. Ultrasonografi ve Tonopen XL ile OSKÇ ve GİB ölçümleri gerçekleştirildi. Bulgular: 59 hastanın verileri analiz edildi. %47,5'i (n=28) kadın, %93,2'si (n=55) ise ASA II grubundandır. Yaş ortalamaları 46,31±11,42 yıl, vücut kitle indeksleri 27,13±2,93 kg/m2 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Increased intracranial pressure (ICP) is an important cause of secondary brain injury and its association with poor prognosis has been extensively demonstrated. The prone position given to the patient in posterior spine interventions increases intraabdominal pressure and thus central venous pressure. As a result of decreased venous drainage leads to both increased intracranial pressure (ICP) and increased intraocular pressure (IOP) by decreasing aqueous humor drainage. The sheath surrounding the optic nerve is continuous with the duramater and the subarachnoid space filled with cerebrospinal fluid (CSF). When IOP increases due to the prone position, the increased CSF pressure results in widening of the subarachnoid space surrounding the retrobulbar portion of the optic nerve, thus increasing the optic nerve sheath diameter (ONSD). IOP also increases due to the effect of increased CSF pressure on optic nerve and aqueous humor drainage. Therefore, IOP measurement, as a noninvasive method like ONSD, may be an indirect indicator for the determination of ICP. In our study, we aimed to investigate the effects of pronated position on ICP in lumbar disc herniation operations under general anesthesia by measuring ONSD and IOP changes. Patients and Methods: In our prospective observational study, after the approval of the Local Ethics Committee (date: 01.09.2021, no: 2021/155), between September 2021 and September 2022, patients from the ASA 1-2 risk group, aged 18-65 years, who were planned for elective surgery and who signed the informed consent form were included. ONSD, IOP, mean arterial pressure, SpO2, end-tidal carbon dioxide and heart rate values were recorded at 3 time points: 1st measurement at entry (T0), 2nd measurement at 10 min supine (T1), 3rd measurement at 45 min pronated (T2). ONSD and IOP measurements were performed with ultrasonography and Tonopen XL. Results: Data from 59 patients were analyzed. 47.5% (n=28) were female and 93.2% (n=55) were in the ASA II group. The mean age was 46.31±11.42 years and body mass index was 27.13±2.93 kg/m2.