Servikal disk hernisi tanılı hastalarda d vitamini düzeyleri, paraspinal kas kitlesi, disk dejenerasyonu, faset tropizmi, akut faz reaktanları ve klinik bulgular arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between vitamin D levels, paraspinal muscle mass, disc degeneration, facet tropism, acute phase reactants and clinical findings in patients diagnosed with cervical disc herniation
  1. Tez No: 803024
  2. Yazar: TUBA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Yağda çözünen bir vitamin olan vitamin D güneş ışığının etkisiyle endojen olarak üretilebilen steroller grubundandır. Başlıca kalsiyum metabolizması, fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonu üzerinde etkisi vardır. Spinal kord, sinir kökleri ve dorsal kök gangliyonunda vitamin D reseptörleri tanımlanmıştır, vitamin D reseptörünün genetik polimorfizminin disk herniasyonu ve disk dejenerasyonuyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Servikal disk herniasyonu etiyolojisi tam olarak bilinmemesine rağmen, vitamin D eksikliğinin disk herniasyonlarıyla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmada servikal disk hernisi tanılı hastalarda vitamin D seviyesi ile paraspinal kas kitlesi, disk dejenerasyonu, disk herniasyonu şiddeti, faset tropizmi, akut faz reaktanları ve klinik bulgularla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Servikal MR görüntüsü olan 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ağrı seviyesi Vizüel Analog Skala, Boyun Disabilite İndeksi (BDİ) ve Bournemouth Boyun Anketi (BBA) ile değerlendirildi. MR görüntülerinden disk dejenerasyonu varlığı ve şiddeti (Pfirrmann evresi), multifidus kas çapı, disk herniasyonu şiddeti, faset açıları ve faset tropizmi değerlendirildi. Hasta veri tabanından vitamin D, C-reaktif protein (CRP), Albumin/CRP oranı, nötrofil/lenfosit oranı ve platelet/lenfosit oranı elde edildi. Hastalar vitamin D seviyesine göre ikiye ayrıldı: Vitamin D seviyesi normal olanlar (>20 ng/ml) ve vitamin D seviyesi eksik olanlar (
Özet (Çeviri)
Introduction: Vitamin D, a fat-soluble vitamin, is a group of sterols which is synthesised in response to sunlight, endogenously. The major key effects are on calcium metabolism, phosphorus metabolism, and bone mineralization, However, beyond calcium metabolism, vitamin D also has functions on the musculoskeletal system. Vitamin D receptors have been identified in the spinal cord, nerve roots, and dorsal root ganglia, its genetic polymorphism association with the development of disc degeneration and herniation has been documented. Although the etiology of cervical disc disease is unknown, it has been suggested that vitamin D deficiency was positively associated with disk herniations. The aim of this study is to evaluate the relationship between vitamin D with paraspinal muscle mass, disc degeneration, severity of disc herniation, facet tropism, acute phase reactants and clinical findings in patients with cervical disc herniation. Material and methods: A hundred patients diagnosed with cervical disc herniation by cervical MR imaging were included in the study. Pain levels of the patients were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), Neck Disability Index (NDI), and Bournemouth Neck Questionnaire (BNQ). Presence and severity of disc degeneration (Pfirrmann staging), measurement of multifidus muscle diameters, severity of disc herniation, facet angles and facet tropism were evaluated in MR images. Vitamin D, C-reactive protein (CRP), Albumin/CRP ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, and platelet/lymphocyte ratio were obtained from the hospital database. Patients were divided into two groups as normal (>20 ng/ml) or vitamin D deficiency (