Stochastic discontinuous Galerkin methods for pde-based models with random coefficients
Rastgele katsayılı kısmi diferansiyel denklem tabanlı modeller için stokastik süreksiz Galerkin yöntemleri
- Tez No: 803025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDULLAH YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Belirsiz parametreler gibi belirsizlik, mühendislik ve bilimdeki birçok karmaşık fiziksel sistemden kaynaklanır; örneğin, akışkanlar dinamiği, ısı transferi, kimyasal olarak reaksiyona giren sistemler, su altı kirliliği, radyasyon taşınımı ve petrol sahası rezervuarları. Bu sistemlerin rasgele girdi verileri ile kısmi diferansiyel denklemler ile modellenebileceği iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, girdi verilerinde mevcut olan bilgiler çok sınırlıdır ve bu da bu problemlerin çözümüne yaklaşmada yüksek düzeyde belirsizliğe neden olur. Bu nedenle, belirsizlik ölçümü fikri, son on yılda bu tür fiziksel problemleri modellemek için güçlü bir araç haline geldi. Bu tezde amaç, rastgele katsayılara sahip kısmi diferansiyel denklem (PDE) tabanlı modeller için stokastik süreksiz Galerkin yönteminin geliştirilmesi, analizi ve uygulanmasıdır. Bir model olarak, önce belirsizlik içeren tek konveksiyon difüzyon denklemine odaklanıyoruz. Rastgele katsayıları belirlemek için iyi bilinen Karhunen Loève (KL) genişletme tekniğini kullanıyoruz. Belirsizlikler içeren orijinal problemi büyük bir deterministik problemler sistemine dönüştüren Stokastik Galerkin (SG) yaklaşımı, stokastik alanı ayrıklaştırmak için uygulanırken, konveksiyon ağırlıklı PDE'ler için daha iyi yakınsama davranışı nedeniyle uzaysal ayrıklaştırma için süreksiz bir Galerkin yöntemi tercih edilir. Priori ve posteriori hata tahminleri de türetilir. SG yöntemi genellikle, çözümünün standart çözücüler kullanılarak hesaplanması zor olan büyük bir birleşik lineer denklem sistemiyle sonuçlanır. Bu sebeple, bu sistemlerin çözümlerine düşük kerteli yaklaşımlar hesaplayan bu tür çözümlerin verimli bir şekilde hesaplanması için düşük kerteli yinelemeli çözücüler sağlıyoruz. Ayrıca, sınır ve/veya iç katmanların, çözümün türevinin büyük olduğu yerel bölgelerin üstesinden gelmek için, parametrik konveksiyon difüzyon denklemlerinin sayısal çözümü için etkili bir uyarlamalı algoritma sunulmuştur. Öte yandan, istenen hedefe ulaşmak için bir modelin belirli parametrelerinin, örneğin yağın ortama eklendiği konum, bir eritme/ısıtma işleminin sıcaklığı veya uçak kanatlarının şekli gibi bazı parametrelerin optimize edilmesi gerekir. Bu nedenle, bulgularımızı optimizasyon problemlerine genişlettik ve rastgele girdiler içeren konveksiyon difüzyon denklemleri tarafından yönetilen optimal kontrol problemlerini ele aldık.
Özet (Çeviri)
Uncertainty, such as uncertain parameters, arises from many complex physical systems in engineering and science, e.g., fluid dynamics, heat transfer, chemically reacting systems, underwater pollution, radiation transport, and oil field reservoirs. It is well known that these systems can be modeled by partial differential equations (PDEs) with random input data. However, the information available on the input data is very limited, which causes a high level of uncertainty in approximating the solution to these problems. Therefore, the idea of uncertainty quantification (UQ) has become a powerful tool to model such physical problems in the last decade. In this thesis, the aim is the development, analysis, and application of stochastic discontinuous Galerkin method for partial differential equation (PDE)-based models with random coefficients. As a model, we first focus on the single convection diffusion equation containing uncertainty. To identify the random coefficients, we use the well–known technique Karhunen Loève (KL) expansion. Stochastic Galerkin (SG) approach, turning the original problem containing uncertainties into a large system of deterministic problems, is applied to discretize the stochastic domain, while a discontinuous Galerkin method is preferred for the spatial discretization due to its better convergence behaviour for convection dominated PDEs. A priori and a posteriori error estimates are also derived. SG method generally results in a large coupled system of linear equations, the solution of which is computationally difficult to compute using standard solvers. Therefore, we provide low-rank iterative solvers for efficient computing of such solutions, which compute low-rank approximations to the solutions of those systems. Moreover, to overcome boundary and/or interior layers, localized regions where the derivative of the solution is large, an efficient adaptive algorithm is presented for the numerical solution of the parametric convection diffusion equations. On the other hand, certain parameters of a model are needed to be optimized in order to reach the desired target, for instance, the location where the oil is inserted into the medium, the temperature of a melting/heating process, or the shape of the aircraft wings. Therefore, we extend our findings to optimization problems and consider optimal control problems governed by convection diffusion equations involving random inputs.