Damping from vibration records of tall buildings
Yüksek binaların titreşim kayıtlarından sönüm hesaplamaları
  1. Tez No: 803031
  2. Yazar: ANIL CAN GÜMÜŞTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle yüksek binaların yapı tepkilerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde yapı sağlığı izleme yönergesi hazırlanması amacıyla yürütülen iki araştırma projesi kapsamında sırasıyla İzmir ve İstanbul'da iki yüksek binaya yapı sağlığı izleme sistemleri kurulmuştur. Bu tez, İzmir'in en yüksek binasının çevresel titreşim kayıtlarından sönüm hesaplarına odaklanmaktadır. Binanın yapısal tepkisi ivmeölçerlerden oluşan 27 kanallı kapsamlı bir yapı sağlığı izleme sistemi ile gerçek zamanlı olarak izlenmektedir. Rassal azalma metodu kullanılarak binanın Doğu-Batı ve Kuzey-Güney yönlerindeki ilk dört öteleme modları ve binanın ilk dört burulma modlarına ait modal sönüm oranları tespit edilmiştir. İlk iki mod için ortalama sönüm oranları %0,6–1,0 arasındadır ve ilgili varyasyon katsayıları 0,10–0,40 mertebesindedir. Tespit edilen modal sönüm oranları, yönetmeliklerde verilen değerler ve literatürde bulunan formülasyonların yanı sıra yapı sağlığı izleme sistemine sahip diğer yüksek binaların sönüm oranları ile karşılaştırılmıştır. Tespit edilen ve yönetmelikte verilen modal sönüm oranları binanın mevcut sonlu eleman modelinde kullanılarak zaman tanım alanında yapılan analizlerle binanın 2019 Mw 5,0 Ayvacık, Çanakkale ve Mw 5,8 Marmara Denizi, İstanbul depremleri sırasında kaydedilen kuvvetli hareket tepkileri elde edilmeye çalışılmış ve sönüm oranlarının bina tepkilerine etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the release of the new Turkish Building Earthquake Code, real-time structural response monitoring of tall buildings became mandatory. As part of two research projects undertaken at Middle East Technical University and Bogazici University to develop the structural health monitoring guidelines, two tall buildings in Izmir and Istanbul were instrumented, respectively. This thesis focuses on the damping estimations of the tallest building in Izmir from its ambient vibration records. Structural response of the building is currently monitored in real time by a dense network of 27 channels of accelerometers. Using the random decrement method, the modal damping ratios of the building were identified for the first four modes in the East-West and North-South translational directions and in the torsional direction. The mean damping ratios were 0.6–1.0% with coefficients of variation in the order of 0.10–0.40 for the first two modes. The identified modal damping ratios were compared with the values from code and other formulations in literature as well as other instrumented tall buildings. The time history analyses were performed to reproduce the recorded strong motion responses of the building during the 2019 Mw 5.0 Ayvacik, Canakkale and Mw 5.8 Marmara Sea, Istanbul earthquakes using both identified and code-specified damping ratios in the existing finite element model of the building to evaluate the impact of damping on structural responses.