Tonsillektomi öncesi ve tonsillektomi sonrası serum İgA, İgM, İgG değerleri
  1. Tez No: 80313
  2. Yazar: İBRAHİM HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
-39- ÖZET Tonsillerin imraun sistem içerisinde ne derece etkin olduğunu araştırmaya çalıktık. Bu nedenle toneillektomi endikasyonu konan 10 olgunun serum IgA,IgM ve IgG tayinleri yapıldı. Olgulardan 28 tanesi tonsillektomiden 1 ay sonra kontrole geldi. Kontrola gelen ?8 olgunun tonsillektozuiden nasıl etkilendiklerini anlıyabilmek Lçin, serum IgA,IgM ve IgG tayinleri yapıldı. Ayrıca normal kont rol grubunu oluşturan aynı yaş grubuna uyan tarasmen sağlıklı 10 jocuğun seru» IgA,IgM ve IgG tayinleri yapıldı, sonuçlar karşılaş tırıldı. Serura iaraunglobul inlerinden IgA'nın tonsillekto»! öncesinde control grubuna oranla yüksek olduğu, tonsillektonlden sonra da 3U yüksek değerini koruduğu, seruı IgM'in tonsillektOMi öncesin le, tonsillektoral sonrasında ve kontrol grubunda aynı olduğu, se rum IgG değerinin ise tonsillektoai öncesi ve sonrasında kontrol 4 grubuna oranla düşük olduğu saptandı. Lenfoid sistemin bir parçasını oluşturan tonsillerin çıkarıl- nasınm sağlıklı çocuklarda önemli bir değişiklik yapmadığı ancak ?izli iramunyetraezliği olan hastalarda iraraun yetmezliğe neden ola bileceği, bu nedenle tonsillektoai öncesi mutlaka seru» immunglo- bulin tayininin yapılmasının hastaya yarar Bağlıyacağı kanısında yız.
Özet (Çeviri)
-40- SUMMARY toe have tries to investigate how tonsills are effective in the immun system. Therefore serum IgA,IgM and IgG levels were deterrainet in 4u cases in which tonsillectomy is indicated. 28 patients have come back for control one month later. IgA,IgM and IgG levels were determinent in sera of these patients, so as to realise how the iramun system ©f the patients who have corae back for control is affected by tonsillektomy. In addition serum IgA,IgFI and IgG values are determinent in 10 completely healthy children who constitute control group and are in same age. Results have been compared. It is determined that immunglobulins in serum is increased related to normal before tonsillektomy and that tonsillektomy does not alter this result. So we think that the extirpation of tonsills which constitute a small part of the lymphoid sys tem has no an important effect in healthy childeren, but we are of opinion that tonsillektomy should be avoided in patients who have low immunglobulin levels in their sera.