Yenidoğanın uzayan sarılıklarında serum alfa-I-antitripsin seviyesi
- Tez No: 80314
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yenidoğanlarda sarılık önemli klinik sorunlardan biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda yenidoğanın uzayan sarılıklarında nedenler arasında Alfa-I-AT eksik liği üzerinde durulmaktadır. Bu nedenle uzayan sarılığı olan yenidoğanlarda Alfa-I-AT t ayını yapıldı. Polikli niğimize başvuran 19 hasta ve SSK Göztepe has tahanesinde yatmakta olan bir hasta çalışma grubunu oluşturdu. Ayrı ca tamamen sağlıklı yenidoğanlarda Alfa-I-AT seviyesi tayın edilerek sarılıklı çocuklarla karşılaştırıldı. Yenidoğanın uzayan sarılığı olan 20 çocuk ve kon trol grubu olarak alman 10 yenidoğan çocukta Alfa-I-AT seviyesi hastahanemiz biokimya laboratuvarında radioimr» münodif f üzyon yöntemi ile tesbit edildi. Ortalama olarak 171± mg/dl bulundu* Bu değer literatürde verilen normal sınırlar içindedir. Ancak kontrol grubumuzla karşılaş tırdığımızda 3 vak'ada daha düşük değerler bulundu.
Özet (Çeviri)
Jaundice is an important problem for the newborns. At recent years te studies show that the dificiency of Alpha-I-AT levels were measured in newborns with prolanged jaundice. 19 patients from our hospital and a patient who was interned SSK Göztepe Hospital were our study group. Alsı Alpha-I-AT levels were measured in healty newborns and compared with the study group. Alpha-I-AT levels of 20 patients with prolanged jaundice and 10 patients of the control group, were measured in our biochemical laboratory with Radioimmun- diffusion method. Averagely it was found 171±92,57 mg/dl. This valve is at normal limits of the literature. But when it was compared with the control group, the lower valves were found in 3 cases.