Aksaray malaklı köpeklerinde lumbal ve sakral vertebraların morfometrik olarak incelenmesi
Morphometric investigation of lumbal and sacral vertebrae in Aksaray malakli dogs
  1. Tez No: 803135
  2. Yazar: MUHAMMET ALPEREN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada Aksaray Malaklı ırkı köpeklerin lumbal ve sakral omurlarının makroanatomik incelemesi, kemik yapılarının ölçülerinin belirlenmesi ve bu ölçülerin aritmetik ortalamalarının ortaya konmasıyla literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. 6 kadavranın L1 kemiği processus transversus genişliği ortalaması 5.84, processus spinousus uzunluğu ortalaması 3.24, foramen vertebrale kemik duvarı kalınlığı ortalaması 0.62 cm ölçüldü. L2 kemiğine ait ortalamalar sırasıyla 6.82, 3.51 ve 0.62 cm ölçüldü. L3 kemiğine ait ortalamalar sırasıyla 7.34, 3.62, 0.58, L4 kemiğine ait ortalamalar 7.90, 3.86, 0.55, L5 kemiğine ait ortalama değerler ise 8.68, 3.89 ve 0.59 cm olarak ölçüldü. L6 ve L7 kemiklerine ait processus transversus genişliği ortalamaları 9.14 ve 8.71, processus spinousus uzunluğu ortalamaları 4.03 ve 3.43, foramen vertebrale kemik duvarı kalınlığı ortalamaları 0.65 ve 1 cm olarak ölçüldü. 6 kadavranın sacrum kemiğinin; craniocaudal uzunluk ortalaması 5.77 cm, laterolateral uzunluk ortalaması 6.65 cm, canalis sacralis kanalının cranial girişinin vertikal çapı ortalaması 1.24 cm, canalis sacralis kanalının cranial girişinin transversal çapı ortalaması 1.9 cm, canalis sacralis kanalının caudal çıkışının vertikal çapı ortalaması 0.62 cm, Canal is sacralis kanalının caudal çıkışının transversal çapı ortalama değeri ise 1.49 cm olarak ölçüldü. Lumbosacral vertebra'larının craniocaudal uzunluğu ölçümleri ise 33.33 cm, 34.07 cm, 32.10 cm, 36.61 cm, 34.45 cm ve 30.63 cm'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to contribute to the literature by macroanatomical examination of the lumbar and sacral vertebrae of Aksaray Malakli dogs, determination of the measurements of bone structures and arithmetic averages of these measurements. In 6 cadavers, the mean width of the processus transversus, the mean length of the processus spinousus, the mean length of the processus spinousus and the mean thickness of the bone wall of the foramen vertebrale were 5.84, 3.24 and 0.62 cm, respectively. The averages for L2 bone were 6.82, 3.51 and 0.62 cm, respectively. The mean values for the L3 bone were 7.34, 3.62, 0.58, the mean values for the L4 bone were 7.90, 3.86, 0.55, and the mean values for the L5 bone were 8.68, 3.89, and 0.59 cm, respectively. The mean values for the L6 and L7 bones were 9.14 and 8.71 for the width of the processus transversus, 4.03 and 3.43 for the length of the processus spinousus, and 0.65 and 1 cm for the thickness of the bone wall of the foramen vertebrale. In 6 cadavers, the mean craniocaudal length of the sacrum was 5.77 cm, the mean laterolateral length was 6.65 cm, the mean vertical diameter of the cranial entrance of the canalis sacralis was 1.24 cm, the mean transversal diameter of the cranial entrance of the canalis sacralis was 1. 9 cm, the mean vertical diameter of the caudal outlet of the canalis sacralis was 0.62 cm, and the mean transversal diameter of the caudal outlet of the canalis sacralis was 1.49 cm. The craniocaudal length measurements of the lumbosacral vertebrae were 33.33 cm, 34.07 cm, 32.10 cm, 36.61 cm, 34.45 cm and 30.63 cm.