Kliniğimize getirilen kedi ve köpeklerde karşılaşılan kornea hastalıklarının tanı ve sağaltımı üzerine çalışmalar
Studies on the diagnosis and treatment of encountered cornea diseases in the cats and dogs brought to our clinic
- Tez No: 557864
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kliniklerine 01.01.2017 – 31.12.2018 tarihleri arasında getirilen kedi ve köpeklerde saptanan kornea lezyonlarının dağılımı, klinik görünümü, diğer anatomik yapılar ile ilişkisi ve sağaltım amacı ile yapılan uygulamalar konu edildi. Materyali, anılan tarih aralığında getirilen toplam 5452 hasta arasında kornea lezyonu tanısı konulan farklı yaş, cinsiyet ve ırkta toplam 189 (%3.47) kedi ve köpek oluşturdu. Olguların 111 (%59)'i köpek, 78 (%41)'i kedi idi. Köpeklerin yaşları ortalama 54.87 ay (3 ay – 180 ay); 48 (43.25)'i dişi, 63 (%56.75)'ü erkek idi. Kedilerin yaşları ortalama 22.92 ay (10 gün – 168 ay); 29 (%37)'u dişi, 49 (%63)'u erkek idi. Materyali oluşturan köpeklerin ırklara göre dağılımı; Golden Retriever (9, %8.1), Pug (7, %6.3), Terrier (5, %4.5), French Bulldog (5, %4.5), Cooker Spaniel (5, %4.5), Pekingese (4, %3.6), Boxer (3, %2.7), Shar Pei (3, %2.7), Pinscher (2, %1.8), Sivas Kangal (2, %1.8), English Bulldog (2, %1.8), Pointer (2, %1.8), Chow Chow (1, %0.9), Rottweiler (1, %0.9), Aksaray Malaklısı (1, %0.9), Doberman (1, %0.9), German Shepherd (1, %0.9), Boston Terrier (1, %0.9), Pommerian (1, %0.9), Siberian Husky (1, %0.9), Jack Russel Terrier (1, %0.9), Belgian Malinois (1, %0.9) ve Melez (52, %46.8) şeklinde oldu. Kedilerin ırklara göre dağılımı; Persian (4, %5.1), British Shorthair (3, %3.8), Scottish Fold (2, %2.6), Bengal Cat (1, %1.3), Himalayan Cat (1, %1.3) ve Melez (67, %85.9) olarak belirlendi. Klinik muayenede anamnez bilgileri alındı, inspeksiyon, fizik ve takiben oftalmoskopik muayene gerçekleştirildi. Oftalmolojik muayenede göz bütün eklenti organları ile genel olarak değerlendirildi. Görüş muayene testi, direkt oftalmoskopi, Slit-Lamp Biyomikroskopi, Fundus görüntüleme yanı sıra Flourescein boya ve Schirmer gözyaşı testleri uygulandı. Köpeklerde saptanan olgular keratitis superfisialis (60, %54.05), keratokonjunktivitis (10, %9.00), ulkus kornea (24, %21.62), korneal yabancı cisim (2, %1.80), korneal sekester xiii (1, %0.90), keratitis pannosa (2, %1.80), keratopati (1, %0.90), korneal ödem (1, %0.90), keratitis purulenta (2, %1.80), kist dermoid (1, %0.90), korneal pigmentasyon (2, %1.80), dessematosel (2, %1.80), panophthalmitis purulenta (1, %0.90) ve korneal erozyon (1, %0.90) olarak dağılım sergiledi. Kedilerde saptanan olgular keratitis superfisialis (24, %30.77), ulkus kornea (17, %21.80), korneal sekester (14, %17.95), keratokonjunktivitis (12, %15.40), korneal yabancı cisim (4, %5.12), keratitis purulenta (3, %3.84), korneal nekroz (2, %2.56), keratopati (1, %1.28) ve korneal ödem (1, %1.28) şeklinde dağılım gösterdi. Kedi ve köpeklerin %33'ünde tek başına kornea lezyonu saptanırken; %67'sinde gözün diğer anatomik bölgeleri de etkilenmişti. Kedilerde primer kornea hastalıklarının oranı %65, sekonder olanların oranı %45 idi. Köpeklerin %86'sına medikal, %14'üne operatif; kedilerin %40'ına operatif, %60'ına medikal sağaltım uygulandı. Sonuç olarak genel hasta sayısı içerisinde kornea lezyonu saptanan olguların oranı %3.47 olarak saptanmıştır. Bu oran dikkati çeker düzeyde bulunmuştur. Olgular içerisinde köpeklerde keratitis superfisialis, ulkus kornea, keratokonjunktivitis en sık karşılaşılan olgular arasında yer alırken; kedilerde hastalıkların görülme sıklığı keratitis superfisialis, ulkus kornea, korneal sekester ve keratokonjunktivitis şeklinde sıralanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution, clinical aspect and treatment modalities of the corneal lesions detected and its relation with other anatomical structures in the cats and dogs between 01.01.2017 and 31.12.2018 in Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery were discussed. As materials, a total of 189 (3.47%) cats and dogs were included in the study. 111 (59%) of the cases were dogs and 78 (41%) were cats. The mean age of the dogs was 57.84 months (3 months – 180 months); 48 (43.25) were female and 63 (56.75%) were male. The mean age of cats was 22.92 months (10 days - 168 months); 29 (37%) were female and 49 (63%) were male. Distribution of dogs according to breeds were; Golden Retriever (9, 8.1%), Pug (7, 6.3%), Terrier (5, 4.5%), French Bulldog (5, 4.5%), Cooker Spaniel (5, 4.5%), Pekingese (4, 3.6%), Boxer (3, 2.7%)), Shar Pei (3, 2.7%), Pinscher (2, 1.8%), Sivas Kangal (2, 1.8%), English Bulldog (2, 1.8%), Pointer (2, 1.8%), Chow Chow (1, 0.9%), Rottweiler (1, 0.9%), Aksaray Malakli (1, 0.9%), Doberman (1, 0.9%), German Shepherd (1, 0.9%) , Boston Terrier (1, 0.9%), Pommerian (1, 0.9%), Siberian Husky (1, 0.9%), Jack Russel Terrier (1, 0.9%), Belgian Malinois (1, 0.9%) and Cross-breed (52, 46.8%). The distribution of cats according to breeds were; Persian (4, 5.1%), British Shorthair (3, 3.8%), Scottish Fold (2, 2.6%), Bengal Cat (1, 1.3%), Himalayan Cat (1, 1.3%) and Crossbreed (67, 85.9%). In the clinical examination, anamnesis information was obtained, and inspection, physical and ophthalmoscopic examination were performed. On ophthalmologic examination, the eye was evaluated with all the attachment organs. Vision examination test, direct ophthalmoscopy, Slit-Lamp biomicroscopy, fundus imaging as well as fluorescein dye and Schirmer tear test were performed. xv Cases found in dogs were determined as keratitis superfisialis (60, 54.05%), keratoconjunctivitis (10, 9.00%), ulkus cornea (24, 21.62%), corneal foreign body (2, 1.80%), corneal sex (1, 0.90%), keratitis pannosa (2, 1.80%), keratopathy (1, 0.90%), corneal edema (1, 0.90%), keratitis purulenta (2, 1.80%), cyst dermoid (1, 0.90%), corneal pigmentation (2, 1.80%) descematosel (2, 1.80%), panophthalmitis purulenta (1, 0.90%) and corneal erosion (1, 0.90%). The cases found in cats were determined as keratitis superfisialis (24, 30.77%), ulcus cornea (17, 21.80%), corneal sequester (14, 17.95%), keratoconjunctivitis (12, 15.40%), corneal foreign body (4, 5.12%), keratitis purulenta (3, 3.84%), corneal necrosis (2, 2.56%), keratopathy (1, 1.28%) and corneal edema (1, 1.28%). While corneal lesions were found in 33% of cats and dogs alone, 67% were affected other anatomical regions of the eyes. The rate of primary corneal diseases was 65% in cats and 45% in secondary. 86% of the dog's medical, 14% operative; 40% of the cats were operated and 60% were treated with medical treatment. As a result, the rate of cases with corneal lesions was 3.47%. This rate was found to be remarkable. Keratitis superficialis, ulcus cornea and keratoconjunctivitis were the most common cases in dogs. The incidence of diseases in cats is listed as keratitis superficialis, ulcus cornea, corneal sequester and keratoconjunctivitis.