Haftalık Yeni (Penbe) Gazete tahlili fihrist-inceleme-seçilmiş metinler
Haftalik Yeni (Penbe) Gazete analysed index-analysis-selected texts
  1. Tez No: 803148
  2. Yazar: HANDE PEKER ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışmada 20 Mayıs 1926- 21 Temmuz 1927 yılları arasında, haftalık düzenle, 62 sayı, Tevfik Zühtü imtiyaz sahipliğiyle çıkmış Haftalık Yeni (Penbe) Gazete tüm içeriğiyle ele alınmış, bu doğrultuda detaylı bir tahlili fihrist yapılmıştır. Gazetenin yayımlandığı dönem olan Erken Cumhuriyet Dönemi Türk düşünce- kültür hayatı ve toplum incelenmiş, ardından yine bu dönem sosyal ve günlük hayat ele alınmış, bu bağlamda Haftalık Yeni (Penbe) Gazete'de gündelik hayat izleri aranmıştır. Gazetenin çıkış amacı, şekil bilgileri, yayın çizgisi ve türleri ile yönetim ve yazar kadrosuna dair bilgiler Haftalık Yeni (Penbe) Gazete'nin Özellikleri başlığı altında incelenmiştir. Yine bu başlık altında, gazetenin öne çıkan özelliklerinden olan görsel kullanımı, önce süreli yayınlarda fotoğraf ve resim kullanımına değinilerek daha sonra Haftalık Yeni (Penbe) Gazete özelinde açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, gazeteden seçilmiş metinlerin transkribe edildiği metinlere ayrılmıştır. Bu bölüme gazetede bulunan yazarların tüm yazıları alınmıştır. Ek olarak, gazete içeriği için önemli olduğu düşünülen yazı dizilerinden birkaçı da transkribe edilerek bu bölüme ilave edilmiştir. Yayımlandığı dönemin düşünce ve kültür hayatıyla, günlük yaşama ayna tutan Haftalık Yeni (Penbe) Gazete ve Erken Cumhuriyet Dönemi, bu çalışmanın merkezi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the Haftalık Yeni (Penbe) Gazete, which was published with the privilege of Tevfik Zühtü, with a weekly order, between 20 May 1926 and 21 July 1927, was handled with all its content, and a detailed analysis was made in this direction. The Turkish thought-cultural life and society in the Early Republican Period, the period in which the newspaper was published, were examined, then the social and daily life of this period was discussed, and in this context, the traces of daily life were searched in the Haftalık Yeni (Penbe) Gazete. The aim of the newspaper, shape information, publication line and types, and information about the management and writer staff were examined under the title of Features of the Haftalık Yeni (Penbe) Gazete. Again, under this title, the use of images, which are the prominent features of the newspaper, was first mentioned in the use of photographs and pictures in periodicals and then explained in the Haftalık Yeni (Penbe) Gazete. The third part of the study is devoted to the texts in which selected texts from the newspaper are transcribed. All the articles of the authors in the newspaper were included in this section. In addition, a few of the articles that are considered important for the newspaper content have been transcribed and added to this section. Haftalık Yeni (Penbe) Gazete and the Early Republican Period, which mirrors the daily life with the thought and cultural life of the period in which it was published, have been the center of this study.