Tribulus terrestris'in sulu ekstraktı ile gargara yapmanın diş eti iltihabı olan insanların ağızlarında bulunan bakteriler üzerindeki etkisi
The effect of gargling with aqueous extract of the Tribulus terrestris on the bacteria present in the mouth of people with gingivitis
  1. Tez No: 803147
  2. Yazar: LAMA JAWAD ALI AL TAIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, PROF. DR. IBRAHEEM HADİ MOHAMEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tribulus terrestris ekstraksiyonunun, lenfositlerin ve üç kanser hücre hattı olan insan meme kanseri HepG2, HeLa ve farelerde karaciğer kanseri HC'nin diş eti iltihabı ile antibakteriyel ajanın proliferasyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Tümör hücre dizisinin inhibisyon aktivitesi, ekstrakt konsantrasyonunun yükselmesiyle artmıştır. HeLa için en yüksek inhibisyon oranı 1000 µg\mL konsantrasyonda %95,85 olurken, HC hücre dizisi için en yüksek inhibisyon oranı 1000 µg/mL'de %18,60 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, farklı konsantrasyonlardaki T. terrestris ekstraktlarının bazı bakteriler üzerindeki inhibitör etkileri belirlenmiştir. Buna göre, çalışmada kullanılan bakteri türleri Staphylococcus aureus, Acinetobacter baumannii, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa'dır. Yüksek inhibisyon bölgesi Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa'da (31,3 mm ve 28,7 mm) gözlenmiş olup bunları Acinetobacter baumannii ve Escherichia coli (15,7mm ve 18,7mm) takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of Tribulus terrestris extraction on the proliferation of lymphocytes and three cancer cell lines, human breast cancer HepG2, HeLa, and liver cancer HC in gingivitis and antibacterial agent in mice. The inhibitory activity of the tumor cell line increased with the increase of the extract concentration. The highest inhibition rate for HeLa was 95.85% at 1000 µg\mL concentration, while the highest inhibition rate for HC cell line was 18.60% at 1000 µg/mL. In addition, the inhibitory effects of T. terrestris extracts at different concentrations on some bacteria were determined. Accordingly, the bacterial species used in the study are Staphylococcus aureus, Acinetobacter baumannii, Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa. High zone of inhibition was observed in Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa (31.3 mm and 28.7 mm), followed by Acinetobacter baumannii and Escherichia coli (15.7 mm and 18.7 mm).