Aktif izlem protokolünde düşük riskli lokalize prostat kanserli olgularda prostat health indeks (PHI)'in patolojik progresyonu öngörmedeki etkinliği
- Tez No: 803152
- Danışmanlar: UZMAN UĞUR YÜCETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gereç ve yöntem: 01.02.2015- 01.01.2022 tarihleri arasında aktif izlem protokolüne alınmış (PSA ≤ 10 ng/ml, klinik evre ≤ T2a, spesmendeki Gleason grade 3+3 , kanser saptanan kor sayısı ≤ 3 ve kanser saptan spesmende tümör tulum oranı3 den fazla veya Gleason skoru >6 ise progresyon olarak kabul edildi. PHI ile patolojik progresyon arasındaki ilişki değerlendirildi. Ayrıca progrese olan ve olmayan grupta s/t PSA, PSAD, PSA-DT, PSA değişim hızı ve MP-MRG sonuçları ikincil sonuçlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışma kriterlerini karşılayan toplamda 77 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 28 tanesinde progresyon izlenirken 49 hastada progresyon izlenmedi. Aktif izlemde geçen takip süresi ort. 43,9±23,7 (4-89) aydır. Bu süreçte hiçbir hastada prostat kanseri nedeniyle metastaz veya exitus gözlenmedi. 4(%5) hastada ise prostat kanseri dışı nedenlerden ötürü exitus gözlendi. Aktif izleme halen 44((%57,1) hasta devam etmektedir. İlk biyopsi sırasında progrese olan gruptaki PHI değeri 82,06±74,82 iken olmayan grupta PHI değeri 50,21±28,18' dir(p=0,041). İkinci biyopsi sırasında progrese olan gruptaki PHI değeri 115,85±109,6 iken olmayan grupta PHI değeri 79,29±80,97' dir(p=0,005). ROC Analizi ile yapılan değerlendirme sonucunda tanı anındaki PHI değerlerinin progresyonu öngörmede tanısal değeri mevcut(AUC: 0,641 95%CI: 0,510-0,771 p=0,034). PHI %25' ten fazla bir artış olup olmamasına göre değerlendirildiğinde bu değişim anlamlı gözlenmiştir(p=0,005). Bu değişimin sensitivitesi %71,43 (%95 CI 0,5133-0,8678) ve spesifitesi %61,22 (%95 CI 0,4624-0,7480) idi. PHI değeri %5 ve üzeri bir artış şeklinde değerlendirildiğinde ise yine gruplar arasında anlamlılık bulunmaktadır(p=0,01). Sensitivite %82,14 (%95 CI 0,63113-0,9394) iken spesifite %44,90 (%95 CI 0,3067-0,5977)'dir. İkinci biyopsi sırasında s/tPSA oranı olan ve olmayan grupta sırasıyla 0,18±0,07 ve 0,22±0,11 ölçülmüştür(p=:0,04). PSA değişim hızı ise progresyon gösteren grupta 4,88±19,3 iken diğer grupta 0,28±2,33 olarak hesaplanmıştır(p=0,03). Grupları arasında ilk biyopsi ve kontrol biyopsideki tPSA, sPSA, PSAD değerleri arasında fark izlenmedi. Sonuç: PHI değeri aktif izlem hastalarında invaziv işlemlere ve MP-MRG yorum farklarının olmasına istinaden ölçümü daha kolay, kullanışlı, tek başına dahi kullanılması durumunda bile oldukça yararlı ve progresyonu öngerme gücü yüksek bir biyobelirteçtir. Diğer takip kriterleri ile birlikte kullanılması aktif izlem sürecinde hastalara fayda sağlayacaktır. Anahtar kelime: PHI, Prostat kanseri, Biomarker, Aktif izlem
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the effectiveness of the Prostate Health Index (PHI) in predicting pathological progression in low-risk localized prostate cancer (PC) cases in the active surveillance protocol. Materials and methods: It was included in the active surveillance protocol between 01.02.2015 and 01.01.2022 (PSA ≤ 10 ng/ml, clinical ≤ T2a, Gleason grade 3+3 in the specimen, chorae number ≤ 3 in the specimen, and tumor stage overall rate in the rarely detected specimen < Treatment records of patients with low localized PC (50%) were reviewed. Blood samples were taken and centrifuged from these patients at the time of diagnosis and before control use. The serum samples obtained were stored in coolers at -20/-80°C. Then, PHI values of these serum samples were calculated using the formula (([-2]proPSA/free PSA) × √PSA) in Beckman Coulter's devices. In the study, the PHI value in the serum sample, which was actively monitored according to the pathology of the first analysis, and the PHI value in the serum samples of the groups that progressed and did not progress after the control examination were compared. If the number of cores in the control was >3 or the Gleason score was >6, progression was considered. The relationship between PHI and pathological progression was evaluated. In addition, the groups with and without progress were evaluated in terms of f/t PSA, PSAD, PSA-DT, PSA change rate and MP-MRI results. Results: 77 patient laboratories were included to use study criteria. While progression was observed in 28 of the patients, no progression was observed in 49 patients. Follow-up time in active follow-up mean. 43.9±23.7 (4-89) sections. No metastasis or outgrowth due to prostate cancer was observed in any patient during this period. In 4 (5%) humans, the outflow was observed due to aspects out of prostate control. Active monitoring is still ongoing for 44 patients (57.1%. The PHI value in the group that progressed during the first study was 82.06±74.82, while the PHI value in the group without it was 50.21±28.18 (p=0.041). While the PHI value in the group with progression during the second transfer was 115.85±109.6, the PHI value in the group without it was 79.29±80.97 (p=0.005). It has a diagnostic value in predicting the progression of PHI values at the time of diagnosis as a result of the evaluation made with ROC Analysis. (AUC: 0.641 95%CI: 0.510-0.771 p=0.034). PHI is more than 25% and observed this change when evaluated according to its passing (p=0.005). The sensitivity of this expansion is 71.43% (95% CI 0) .5133-0.8678) and the specificity was 61.22% (95% CI 0.4624-0.7480). Sensitivity is 82.14% (95% CI 0.63113-0.9394) while specific is 44.90% (95% CI 0.3067-0.5977). The groups with and without f/tPSA ratio at the second use, respectively. 0.18±0.07 and 0.22±0.11 were measured (p=:0.04). The rate of change in PSA was calculated as 4.88±19.3 in the group showing progress, while the other group was calculated as 0.28±2.33 (p=0.03). There was no difference between the tPSA, sPSA, PSAD values in the start-up and control function between the groups. Conclusion: The PHI value is a biomarker that is easier to measure, useful even when used alone, and has a high predictive power for progression, due to invasive procedures and MP-MRI interpretation differences in active follow-up patients. Using it together with other follow-up criteria will benefit patients in the active follow-up process. Keyword: PHI, Prostate cancer, Biomarker, Active surveillance, Biomarker