Finansal yeniliklerin gelişimi ve finansal piyasalar üzerindeki etkileri
Development of financial innovations and its impact on financial markets
  1. Tez No: 803153
  2. Yazar: HİLAL ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE AYNAGÖZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Finansal yenilikler, finans piyasalarında kar maksimizasyonunu sağlamak, verimliliği ve etkinliği arttırmak ile farklı uluslararası sistemleri birbirine entegre etme amacıyla piyasaya sürülen yeni ürün ve hizmetler olarak tanımlanabilir. Finansal düzenin radikal bir dönüşüme uğraması sonucu ortaya çıkan finansal yeniliklerin yaygınlaşmasıyla birlikte, piyasalar üzerindeki etkileri de tartışma konusu haline gelmiştir. Finansal yeniliklerin para arzı ve para talebi mekanizmalarında değişiklik yaratması, ekonomide likidite tercihini değiştirmesi, ikincil piyasaları ortaya çıkararak işlem hacimlerini arttırması ve mali piyasalarda dalgalanma, risk paylaşımı ile düşük işlem maliyeti gibi piyasalar üzerindeki birçok etkisinin olduğu tartışmasızdır. Özellikle 1980'li yılların başında, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler alternatif ödeme yöntemleri, yeni finansman araçları ve aracı kurumlar gibi birçok araç ve hizmetin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde finansal piyasalarda anahtar rol oynayan finansal yenilikler gittikçe çeşitlenmekte ve bu durumun bir sonucu olarak açığa çıkan ürün ve hizmetler olumlu ve olumsuz birçok etki yaratmakla birlikte, Merkez Bankası politikalarının tahminini güçleştirmekte, yeni piyasaların oluşumuna zemin hazırlayarak riskin elimine edilmesine imkân sağlamakta ve beraberinde getirmiş olduğu maliyet avantajı ile ikincil piyasaların oluşumuna zemin hazırlaması sayesinde farklı piyasalara erişimin önünü açarak, sektörde kayıt dışılığın boyutunu en aza indirgemek suretiyle piyasalar üzerinde doğrudan etkiler yaratmaktadır. Çalışmada, finansal yeniliklerin finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmış ve yeniliklerin piyasaya yansımalarının farklı yönlerde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial innovations can be defined as new products and services introduced in financial markets with the aim of maximizing profits, increasing efficiency and effectiveness, and integrating different international systems. With the spread of financial innovations that emerged as a result of a radical transformation of the financial order, their effects on the markets have also become a matter of discussion. It is indisputable that financial innovations have many effects on the markets such as changing the money supply and money demand mechanisms, changing the liquidity preference in the economy, increasing the transaction volumes by revealing the secondary markets, and fluctuations in the financial markets, risk sharing and low transaction costs. Especially in the early 1980s, the developments in information and communication technologies led to the emergence of many tools and services such as alternative payment methods, new financing instruments and intermediary institutions. Today, financial innovations that play a key role in financial markets are becoming more and more diversified, and the products and services that emerge as a result of this situation create many positive and negative effects, but also make it difficult to predict the Central Bank's policies, pave the way for the formation of new markets, enable the elimination of risk, and the cost associated with it. By paving the way for the formation of secondary markets with its advantage, it opens the way for access to different markets and creates direct effects on the markets by minimizing the size of informality in the sector. In the study, it is aimed to reveal the effects of financial innovations on financial markets and it has been concluded that the reflections of innovations on the market are in different directions.