Cumhuriyetin resmi ideolojisinin inşasında Türk Spor Kurumu Dergisi
In building the official ideology of the Republic Turkish Sports Institution Journal
- Tez No: 803232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖLÇEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çalışmanın konusu, Cumhuriyet ideolojisinin spora bakış açısını göstermek amacıyla Türk Spor Kurumu'nun resmi yayın organı olan Türk Spor Kurumu Dergisi'nin yayın hayatı boyunca üstlendiği rol doğrultusunda incelenmesidir. Dergi, 1936-1938 yılları arasında 122 sayı yayımlanmıştır. Dergiye, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kütüphanesi ve Millî Kütüphane arşivlerinden ulaşılmış ve araştırma yöntemi olarak literatür taraması kullanılmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın niteliği hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Cumhuriyetin ideolojik temeli üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde tarihsel süreçte cumhuriyetin kültür-fizik davası ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türk Spor Kurumu anlatıldıktan sonra derginin sayıları, künyesi, yazarları, konuları, haberleri, makaleleri, yayın politikası incelenerek elde edilen verilerden oluşturulan çizelgeler paylaşılmıştır. Dördüncü bölümde tezin kuramsal yönteminden bahsedilmiş ve derginin otoriteyi destekleyen ideolojik haber ve yazıları incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise bulgular açıklanmıştır. Ek bilgiler bölümünde derginin indeksi yayımlanmış, derginin kapağında kullanılan ideolojik görsellere yer verilmiştir. Bu çalışmada; Türkiye'nin ilk resmi spor dergisinin Cumhuriyet ideolojisinin yayılması sürecindeki çabalarının ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the examination of the Turkish Sports Association Journal, the official publication organ of the Turkish Sports Association, in line with the role it has undertaken throughout its publication life, in order to show the perspective of the Republican ideology on sports. The journal published 122 issues between 1936-1938. The journal was accessed from the archives of the Turkish Grand National Assembly (TBMM) Library and the National Library, and literature review was used as a research method. In the introduction, information about the nature of the study is given. In the first part, the ideological basis of the Republic is emphasized. In the second part, the culture-physics case of the republic in the historical process is discussed. In the third part, after the Turkish Sports Institution is explained, the numbers, tag, authors, subjects, news, articles, publication policy of the magazine are examined and the charts created from the data obtained are shared. In the fourth chapter, the theoretical method of the thesis is mentioned and the ideological news and articles of the journal that support the authority are examined. In the conclusion part, the findings are explained. The bibliography of the magazine was published in the additional information section, and the ideological images used on the cover of the magazine were included. In this study; It is aimed to reveal the efforts of Turkey's first official sports magazine in the process of spreading the ideology of the Republic.