Ticari işlerde faiz
Interest in commercial transactions
- Tez No: 803233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ticari işlerde faiz konusu, ticari hayatın bir gereği olarak adi işlerden farklı hükümlere tabi kılınmıştır. Bu kapsamda ticari işin tanımlanması, ticari hükümlerin uygulama alanının belirlenmesi açısından önem arz eder. İşin hukuki niteliğine göre uygulanacak kanun hükümlerindeki farklılık, ortaya çıkan sonuçlar açısından da kendisini gösterir. Bunların en önemlilerinden biri de, doktrinde ve Yargıtay kararlarında tartışma konusu olan, faiz oranlarına ilişkindir. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu m. 8'de ticari işlerde faizin serbestçe belirlenebileceği ilkesini ön görmektedir. TTK m. 19/2'da ise taraflardan biri için ticari iş niteliğinde olan sözleşmelerin diğeri için de ticari iş niteliğinde olacağı hükmü bulunmaktadır. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'na baktığımızda m. 88'de akdi anapara faizi oranına, m. 120'de ise akdi temerrüt faizi oranına üst sınır getirilmiştir. Diğer yandan bir ticari iş, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca tüketici işlemi niteliğinde de olabilir. Böylece çalışmamızda öncelikle ticari iş kavramı üzerinde durulmuş; akabinde genel hatlarıyla faize ve ticari işlerde faizin özelliklerine değinilmiştir. Son olarak adi işlerde, ticari işlerde ve tüketici işlemlerinde uygulanması gereken faiz oranları ayrı ayrı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of interest in commercial transactions has been subject to different rules than ordinary transactions as a requirement of commercial life. In this context, defining commercial transactions is important for determining the scope of application of commercial provisions. The difference in the laws to be applied depending on the legal nature of the business also manifests itself in terms of the results obtained. One of the most important of these is the interest rates, which are the subject of discussion in the doctrine and Court of Cassation decisions. Article 8 of the Turkish Commercial Code Numbered 6102 envisages the principle that interest in commercial transactions can be freely determined. Article 19/2 of the Turkish Commercial Code also provides that contracts that are commercial in nature for one party will also be considered commercial for the other party. When we look at Article 88 of the Turkish Code of Obligations Numbered 6098, a ceiling has been set for contractual interest rates, and Article 120 sets a ceiling for contractual default interest rates. On the other hand, a commercial transaction may also be a consumer transaction under the Law Numbered 6502 on Consumer Protection. Thus, in our study, first, the concept of commercial transactions was emphasized, and then the characteristics of interest and interest rates in commercial transactions were briefly mentioned. Finally, interest rates to be applied in ordinary transactions, commercial transactions, and consumer transactions were discussed separately.