Aksiyal spondiloartropati tanısı olan hastalarda sarkopeni sıklığının araştırılması ve biyolojik ajan kullanımının sarkopeni üzerine etkisi
The assessment of sarcopenia prevalance and the effect of biologic agents on sarcopenia in patients with axial spondyloarthropathy
  1. Tez No: 803253
  2. Yazar: ÇAĞLA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Aksiyal spondiloartropati tanılı hastalarda, fiziksel performansta meydana gelen azalma, sarkopeninin eşlik etmesi ile birlikte daha şiddetli olmaktadır. Biz bu çalışmada aksiyal spondiloartropati tanılı hastalarda sarkopeni prevelensını; spondiloartropati tedavisinde kullanılan biyolojik ajanların sarkopeni gelişimi üzerine olan etkisini incelemeyi ve sarkopeni teşhisinde ultrasonografik değerlendirmenin yerini görmek, ultrasonografinin kesme noktaları belirleyebilmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Aksiyal spondiloartropati tanısı olup, biyolojik ilaç tedavisi alan ve almayan toplam 62 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların tanı dağılımları ise: a) Ankilozan Spondilit (AS) (%80,6), b) Psöriatik Artrit (PsA) (%6,5), c) AS + PsA (%3,2), d) AS + Ülseratif Kolit (ÜK) (%3,2), e) AS + Crohn Hastalığı (CH) (%3,2), f) Non Radyogrofik Aksiyal Spondiloartrit (nr-AkSpA) (%3,2). Hastaların kullandıkları tedaviler ve AkSpA hastalık aktivite indeks skorlamaları kaydedildi. Hastalar biyolojik ajan alan ve almayan şeklinde 2 gruba ayrıdı. Sarkopeni ölçümleri ve testleri EWGSOP2 rehberliğimde yapılarak kaydedildi. Kas mimarisini değerlendirmek üzere ultrasonogrofik kas ölçümleri deneyimli tek bir radyolog tarafından yapıldı. Tüm parametreler 2 grupta karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza toplamda 62 katılımcı (%48,4 kadın) dâhil edildi. Çalışma katılımcılarının 40'ında (%64,5) sarkopeni yok iken; 14'ünde olası sarkopeni (%22,6) ve 8'inde (%12,9) sarkopeni tespit edildi. Katılımcıların hiçbirinde ciddi sarkopeni yoktu. Biyolojik tedavi alan grupta sarkopeni oranı istatiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu (p=0,002). Ayrıca, regresyon analizi sonucunda sarkopeni ile biyolojik tedavi kullanımı arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi (β=0,158, %95 CI: 0,048-0,521, p=0,002). Ultrasonogrofik değerlendirmede gruplar arasında yalnızca lomber bölgedeki cilt altı kalınlık açısından anlamlı bir fark tespit edildi (p=0,017). Rektus Femoris-AP (AUC: 0,662 ; p=0,036) ile Rektus Femoris pennasyon açısı (AUC: 0,691 ; p=0,013) parametrelerinin sarkopeni teşhisinde kullanılabileceği tespit edildi. USG sonuç parametrelerinin sarkopeniyi predikte etme özelliği ROC analizi ile gerçekleştirildi. Rektus Femoris-AP için kesme değeri >21,495 (Sensitivite: 0,682, Spesifite: 0,350) olarak tespit edildi. Rektus Femoris pennasyon ix açısı için ise; kesme değeri >10,38° (Sensitivite: 0,636, Spesifite: 0,375) olarak belirlendi. SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda aksial spondiloartropati tanısı olan hastalarda önemli ölçüde sarkopeni eşlik ettiğini ve biyolojik tedavi alan grupta anlamlı olarak sarkopeni prevelansında azalma olduğunu tespit ettik. Çalışmamız sonucunda ultrasonografinin daha az radyasyon ve maliyet etkinliği göz önünde bulundurularak sarkopeni teşhisinde kullanılabilir olduğunu vurgulamak istedik. Ultrasonografik ölçümde Rektus Femoris-AP ve Rektus Femoris pennasyon açısı için, daha sonraki çalışmalarda yol gösterebilecek kesme değerleri önerdik.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Objects diagnosed with axial spondyloarthropathy, decrease in physical performance become more common with the combination of sarcopenia. We reported the prevalence of sarcopenia in patients with axial spondyloarthropathy; We aimed to examine the rate of treatment biological agents used in spondyloarthropathy on the development of sarcopenia, to see the place of ultrasonographic evaluation in sarcopenia examination, and to aim at the cut-off points of ultrasonography. MATERIAL AND METHODS: A total of 62 patients with a diagnosis of axial spondyloarthropathy who received or did not receive biologic drug therapy were included in our study. Diagnostic distribution of the patients is: a) Ankylosing Spondylitis (AS) (80.6%), b) Psoriatic Arthritis (PsA) (6.5%), c) AS + PsA (3.2%), d) AS + Ulcerative Colitis (UC) (3.2%), e) AS + Crohn's Disease (CH) (3.2%), f) Non Radiographic Axial Spondyloarthritis (nr-AkSpA) (3.2%). Treatments used by the patients and AkSpA disease activity index scores were recorded. The patients were divided into 2 groups as those who received and did not receive biologic agents. Sarcopenia measurements and tests were performed under the guidance of EWGSOP2 and recorded. Ultrasonographic muscle measurements were performed by a single experienced radiologist to evaluate muscle architecture. All parameters were compared in 2 groups. RESULTS: A total of 62 participants (48.4% women) were included in our study. While 40 (64.5%) of the study participants did not have sarcopenia; Possible sarcopenia was detected in 14 (22.6%) and 8 (12.9%) sarcopenia. None of the participants had severe sarcopenia. The rate of sarcopenia was found to be statistically significantly lower in the group receiving biologic therapy (p=0.002). In addition, as a result of the regression analysis, a significant relationship was found between sarcopenia and the use of biological therapy (β=0.158, 95% CI: 0.048-0.521, p=0.002). In the ultrasonographic evaluation, a significant difference was found between the groups only in terms of subcutaneous thickness in the lumbar region (p=0.017). It was xi determined that the parameters of Rectus Femoris-AP (AUC: 0.662 ; p=0.036) and Rectus Femoris pennation angle (AUC: 0.691 ; p=0.013) could be used in the diagnosis of sarcopenia. The ability of USG outcome parameters to predict sarcopenia was determined by ROC analysis. The cut-off value for Rectus Femoris-AP was >21.495 (Sensitivity: 0.682, Specificity: 0.350). For the Rectus Femoris pennation angle; cut- off value was determined as >10.38° (Sensitivity: 0.636, Specificity: 0.375). CONCLUSION: As a result of our study, we found that sarcopenia accompanied significantly in patients with a diagnosis of axial spondyloarthropathy, and the prevalence of sarcopenia was significantly reduced in the group receiving biologic therapy. As a result of our study, we wanted to emphasize that ultrasonography can be used in the diagnosis of sarcopenia considering less radiation and cost-effectiveness. We suggested cut-off values for the Rectus Femoris-AP and Rectus Femoris pennation angle in ultrasonographic measurement, which can guide further studies.