Çocuk kliniğinde çalışan hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitudes of nurses working in a children's clinic towards evidence-based nursing
  1. Tez No: 803252
  2. Yazar: VEYSİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA KEÇİALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, çocuk kliniğinde görev yapmakta olan hemşirelerin kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarına ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 92 katılımcıyla çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak 15 maddelik Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği ve 18 maddelik Sosyo-Demografik Veri Formu kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde SPSS 22.0 (Statistical package for the Social Sciences) kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken geçerlik ve güvenirlik analizi, normallik analizi, frekans ve yüzdeleri, bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans testi yapılmıştır. Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği ve alt boyutları yaşa, cinsiyete, mesleki çalışma yılına, birime, güncel bilgilerin hemşirelik bakımına yansıtılmasına, dernek üyeliğine, bilimsel yayın ya da dergi okumaya, sertifikalı kursa katılmaya, bilimsel çalışma yapma ya da çalışma grubuna katılma isteğinin gerçekleşmeme nedenine göre değişmemekteyken; eğitim düzeyine, bilimsel toplantı ya da kongreye katılmaya, bilimsel araştırma yapmaya, araştırma grubunda çalışmacı olarak yer almaya, kanıta dayalı hemşirelik uygulamaları kullanmaya, uygulamalar için eğitim almaya, bilimsel çalışma yapma ya da çalışma grubuna katılma isteğine göre ise farklılık göstermektedir. Bilimsel toplantı ya da kongreye katılma ve kanıta dayalı hemşirelik uygulamaları kullanmanın KDHYTÖ'ye anlamlı bir etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının ortalamanın fazlasıyla üzerinde olduğu dolayısıyla kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının oldukça yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Kanıta dayalı uygulamaların hemşirelikte daha çok kullanılması amacıyla kanıta dayalı uygulama süreçlerine hemşirelik eğitiminde, klinik uygulamalarda ve akademik araştırmalarda daha çok yer verilmesi önerilmektedir. Yapılacak yeni araştırmalarda daha geniş bir örneklem grubuyla, tutumun farklı değişkenler açısından, nitel görüşme yöntemi ile hemşirelerin düşüncelerinin daha detaylı bir şekilde ele alınması önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kanıta Dayalı Uygulama, Kanıta Dayalı Hemşirelik, Hemşirelik, Kanıt.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the attitudes and behaviors of nurses working in the pediatric clinic regarding evidence-based nursing practices. The study was carried out with the general survey model, one of the quantitative research methods. The study was carried out with 92 participants selected by simple random sampling method. The 15-item Evidence-Based Attitude Scale towards Nursing was used as a data collection tool in the study. SPSS 22.0 (Statistical package for the Social Sciences) was used in the data analysis of the study. While analyzing the data, validity and reliability analysis, normality analysis, frequency and percentages, independent groups t-test and one-way variance test were performed. The Evidence-Based Attitude Scale towards Nursing and its sub-dimensions are based on age, gender, professional years of work, unit, reflecting current information on nursing care, membership in associations, reading scientific publications or journals, participating in a certified course, doing scientific work or participating in a study group. while it does not change according to; on the other hand, it differs according to the level of education, participating in a scientific meeting or congress, doing scientific research, being a researcher in the research group, using evidence-based nursing practices, receiving training for practices, doing scientific studies or participating in the study group. It has been determined that participating in a scientific meeting or congress and using evidence-based nursing practices have a significant effect on SSRI. It was concluded that the attitudes of the nurses towards evidence-based nursing were much higher than the average, so their attitudes towards evidence-based nursing were quite high. In order to use evidence-based practices more in nursing, it is suggested that evidence-based practice processes should be included more in nursing education, clinical practices and academic research. In future studies, it is suggested that nurses' thoughts should be discussed in more detail with a larger sample group, in terms of different variables of attitude, with qualitative interview method.