Hastaneden taburculuğa hazır olma ölçeği ebeveyn formu'nun Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the Turkish version of the readiness for hospital discharge scale-parent form
  1. Tez No: 803301
  2. Yazar: MERAL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYKANAT GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Araştırma, çocuğu hastanede yatan ebeveynlerin çocuğunun ve kendisinin hastaneden taburcu olmaya hazır olma durumlarını ebeveyn algısı yönünden değerlendiren Hastaneden Taburculuğa Hazır Olma Ölçeği-Ebeveyn Formu (HTHÖ-EF) (Readiness for Hospital Discharge Scale-Parent Form (Ped-RHDS) Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirliğinin incelenmesi amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı tipte yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Aralık 2020- Mart 2022 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk cerrahi ve çocuk hastalıkları servislerinde yatan ve taburculuk kararı verilen 160 çocuk ve ebeveyn alınmıştır. Örnekleme alınan ebeveynler 5 alt boyut ve 29 maddeden oluşan Ped-RHDS ölçüm aracının Türkçe versiyonunu taburculuk öncesi yanıtlamışlardır. Ölçeğin geçerliliği; dil, kapsam, yapı ve ölçüte dayalı geçerlilik analizleri ile güvenirliği ise iç tutarlılık ve madde analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Örneklem kapsamına alınan çocukların %40'ının kız ve % 60'ının erkek olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi= 1,00; iç tutarlılık güvenirlik katsayısı 0,84; madde-madde toplam puan korelâsyonları 0,329 ile 0,532 arasında bulunmuştur (p=0,001). Ölçeğin yapı geçerliliğinde, açıklayıcı faktör analizi faktör yükleri 0,436-0,865 arasında değişmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin beş faktörlük orijinal yapısı doğrulanmış ve model uyum indekslerinin iyi uyum ve kabul edilebilir uyum sınırlarında olduğu bulunmuştur. Ölçüte dayalı geçerlilikte, HTHÖ-EF puanları ile Taburculuk Sonrası Baş Etme Güçlükleri Ölçeği puanları arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır (r= -0,164; p=0,039). Sonuç: HTHÖ-EF'nin çocuk ve ebeveynlerinin hastaneden taburculuğa hazır olma durumlarının değerlendirilmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: A descriptive methodological study was conducted to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of the Readiness for Hospital Discharge Scale–Parent Form (Ped-RHDS). Materials and Methods: The study included the parents of 160 children who were hospitalized in and discharged from the pediatric surgery and general pediatric departments of a training and research hospital between December 2020 and March 2022. Participating parents completed the Turkish Ped-RHDS, consisting of 29 items in 5 subscales, before discharge. Validity was evaluated through language, content, construct, and criterion-related validity analyses. Reliability was assessed with internal consistency and item analyses. Results: Forty percent of the children were girls and sixty percent were boys. The content validity index of the scale was 1.00, the internal consistency reliability coefficient was 0.84, and item-total correlation coefficients were between 0.329 and 0.532 (p=0.001). In construct validity analysis, explanatory factor loadings ranged from 0.436 to 0.865. Confirmatory factor analysis confirmed the original 5-factor structure of the scale and model fit indexes indicated good to acceptable fit. In criterion-based validity analysis, there was a weak but statistically significant negative correlation between Ped-RHDS scores and scores on the Post-Discharge Coping Difficulties Scale (r=-0.164; p=0.039). Conclusion: The Turkish Ped-RHDS was found to be a valid and reliable measurement tool for assessing the readiness of children and their parents for hospital discharge.