Plasenta akreata'da cıted-1 ekspresyonunun incelenmesi
Investigation of cited-1 expression in plasenta accreta
- Tez No: 803318
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Plasenta akreatada CITED-1 proteininin ekspresyon düzeyinin immünohistokimyasal olarak inincelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya plasenta akreata spektrumu (PAS) tanısı konmuş 20 kadın hasta ve 20 sağlıklı kadına ait plasentalar dahil edilerek kontrol ve hasta olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. Plasentalardan 4-6 μm kalınlığında kesitler alınmış, elde edilen kesitlere Hematoksilen-Eozin (H-E) boyama işleminin yanı sıra CITED-1 immün boyama uygulanarak dokulardaki ekspresyon şiddetleri ve lokalizasyonları belirlenmiştir. Bulgular: Kontrol gruplarının H-E ile boyanmış preparatlarında genel olarak villus kesitlerinin normal görünümde olduğu ve aşırı trofoblastik invazyon olmadığı ve sinsitiyal köprülerin normal görünümde olduğu tespit edilmiştir. PAS gruplarının H-E ile boyanmış preparatlarında ise sinsitiyal bölgelerde kalınlaşmalar olduğu, özellikle sinsitiyal düğümlerin ve köprülerin artmaya başladığıizlenmiştir. Kontrol gruplarının CITED-1 immün boyama uygulanan preparatlarında; sinsitiyal köprüler ve düğümlerle birlikte desidual alanlarda hem nükleuslar hem de stoplazmalar CITED-1'le pozitiflik göstermiştir. PAS gruplarının CITED-1 immün boyama uygulanan preparatlarında; maternal bölge kök villuslarında, özellikle desidual hücrelerde,sinsitiyal düğümlerde ve köprülerde CITED-1 reaksiyonunun pozitiflik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: PAS'ın temel bulgularından olan inflamasyon sürecinin; CITED-1 sinyalizasyonuyla indüklenebilir olduğu, CITED-1'in trofoblast aktivitesinin ve sinsitiyal yapılanmanın önemli bir belirteci olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the expression level of CITED-1 protein in placenta accreta immunohistochemically. Materialand Method: The placentas of 20 female patients diagnosed with placenta accreta spectrum (PAS) and 20 healthy female patients were included in the study, and 2 groups as control and patient were formed. Sections of 4-6 μm thickness were taken from the placentas, and their expression in the tissues were determined by applying CITED-1 immunostaining as well as Hematoxylin-Eosin (H-E) staining. Results: In the H-E stained preparations of the control groups, the villus sections were generally normal, there was no excessive trophoblastic invasion, and the syncytial bridges were normal. In the PAS groups, there was thickening in the syncytial regions, especially the syncytial nodes and bridges began to increase. In the control groups, CITED-1 immunostaining were observed in both nuclei and cytoplasms in decidual areas with syncytial bridges and nodes. In the CITED-1 immunostaining of PAS groups; CITED-1 reaction was positive in maternal region root villi, especially in decidual cells, syncytial nodes and bridges. Conclusion: It was concluded that inflammation process, which is one of the main findings of PAS can be induced by CITED-1 signaling, and that CITED-1 may be an important marker of trophoblast activity and syncytial formation.