Sosyal hizmet öznelerinin perspektifinden sosyal hizmet eğitiminin sorunları ve çözüm önerileri
The problems of social work education from the perspective of social work subjects and suggestions for solutions
- Tez No: 803333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA FUNDA AFYONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma sosyal hizmet öznelerinin perspektifinden sosyal hizmet eğitimine yönelik sorunları ve çözüm önerilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda sosyal hizmet uzmanları, öğrencileri ve akademisyenleriyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden ölçüt örnekleme tipi kullanılmıştır. Sosyal hizmet uzmanları, sosyal hizmet öğrencileri ve akademisyenleri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubunun amaçlı belirlenmesiyle birlikte bu çalışmanın katılımcılarına sosyal medya, e-posta ve kişisel bağlantılar aracılığıyla ulaşılmaya çalışılmış olup çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 8 sosyal hizmet uzmanı, lisans 4. sınıf 8 sosyal hizmet öğrencisi ve 8 sosyal hizmet akademisyeni ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nitel araştırma yöntemi doğrultusunda tasarlanan araştırmada verilerin çözüm ve analizi için tematik analiz kullanılmıştır. Veriler nitel veri analizi için kullanılan MAXQDA 20'ye aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal hizmet eğitiminde fiziki olanakların ve akademik kaynakların yetersiz, kontenjanların yüksek olduğu bulunmuştur. Akademisyen eksiği ve alandışı olması sosyal hizmet eğitiminde ortaya çıkan diğer sorunlardır. Açık öğretimin ise sosyal hizmet eğitimini niteliksizleştirdiği, kontenjanları arttırdığı ve istihdam sorununa yol açtığı bulunmuştur. Teori ve uygulama eğitimleri arasında da boşluk olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sorunlara yönelik katılımcılar kontenjanların azaltılmasını, istihdamın arttırılmasını önermiştir. Ek olarak sosyal hizmet eğitiminde yaşanan sorunların çözümü içim mesleğin tanıtımının yapılması ve dayanışma içinde olunması gerektiği ön plana çıkmıştır. Katılımcıların diğer önerileri ise öğrencilere süpervizyon desteğinin sağlanması, akademisyenlerin kendilerini geliştirmesi, alanda kendini geliştiren akademisyenlerin istihdam edilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi ve açık öğretimin kapatılmasıdır. Son olarak uygulama eğitiminin önemine dikkat çekilmiş ve uygulama eğitimine yönelik eğitimlerin sadece kurumlarla sınırlı kalmaması ve sınıflarda da uygulama eğitimlerine ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the problems and solution proposals from the perspective of social work subjects. In this context, interviews were held with social workers, students and academics. The problems of social work education from the perspective of the participants constitute the main problematic of this study. To reveal the problems of social work education is important for the quality of social work education in our country. In the research, criterion sampling type, one of the qualitative research techniques, was used. In-depth interviews were conducted with social workers, social work students and academics. With the purposeful determination of the study group, the participants of this study were tried to be reached through social media, e-mail and personal connections, and interviews were conducted with 8 social workers, 8 social work students and 8 social work academics who wanted to participate in the study voluntarily. Data were collected with a personal information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher. Thematic analysis was used for the solution and analysis of the data in the research, which was designed in line with the qualitative research method. Data were analyzed by transferring them to MAXQDA 20, which is used for qualitative data analysis. As a result of the research, it was found that the physical facilities and academic resources in social work education were insufficient and the quotas were high. Lack of academicians and being out of the field are other problems that arise in social work education. It has been found that distance education makes social work education unqualified, increases quotas and causes employment problems. It has also emerged that there is a gap between theory and practice training. For these problems, the participants suggested reducing the quotas and increasing employment. In addition, it has come to the fore that the profession should be promoted and solidarity should be sought in order to solve the problems experienced in social work education. Other suggestions of the participants are to provide supervision support to students, to develop academicians themselves, to employ academics who improve themselves in the field, to improve personal rights and to close distance education. Finally, attention was drawn to the importance of practical training and it was pointed out that training on practical training should not be limited to institutions merely and that practical training should also be given priority in classrooms.