The effect of Thymoquinone on the expression of PLA2G7, UCP2, and NEDD4L genes associated with oil droplet formation in prostate cancer
Prostat kanserinde Timokinon'un yağ damlacığı oluşumu ile ilişkili PLA2G7, UCP2 ve NEDDL4 genlerinin ekspresyonları üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 803332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Prostat kanseri (PCa) tüm dünyada ve ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Bu kanser türü, erkeklerde kanserlerin %7,1'ini oluşturur. Androjen yoksunluğu (AD) tedavisinin etkinliğine rağmen, hastalar kastrasyona dirençli tipe doğru gelişime ek olarak ciddi yan etkilere maruz kalabilirler. PCa hücrelerinin esas olarak artmış lipogenez ile karakterize olduğu bilinmektedir. lipid metabolizmasının ve lipid damlacığı (LD) oluşumunun düzenlenmesinde çeşitli genler rol oynar. Timokinonun (TQ) hücre proliferasyonunu, metastazı ve invazyonu inhibe ettiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, literatürde TQ'nun lipid damlacık oluşumu ile ilişkili NEDDL4, PLA2G7 ve UCP2 genlerinin ekspresyonu üzerine bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, TQ'nun PLA2G7, UCP2 ve NEDD4L proteinleri üzerindeki DU 145 ve PC3 hücre hatları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında, hücreler çoğaldı ve DU 145 ve PC3 için sırasıyla 60 μM ve 80 μM IC50 ile TQ ile tedavi edildi. Kuluçkadan sonra, PLA2G7, UCP2 ve NEDD4L seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. TQ, her iki hücre hattında da NEDD4L seviyesini önemli ölçüde artırmıştır. Ayrıca, TQ'nun UCP2 proteinlerinin seviyesi üzerinde azalan bir etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is the most common type of cancer in men globally. This type of cancer accounts for 7.1% of cancers in men. Despite the effectiveness of Androgen deprivation (AD) treatment, patients can be subject of severe side effects in addition to the development toward castration resistant type. It is known that PCa cells are characterized mainly by increased lipogenesis. several genes are involved in regulating lipid metabolism and lipid droplet (LD) formation. Thymoquinone (TQ) has been reported to impede cell proliferation, metastasis and invasion. However, there was no study in the literature on the expression of NEDDL4, PLA2G7, and UCP2 genes associated with lipid droplet formation of TQ. The main objective of this study is to investigate the effect of TQ on PLA2G7, UCP2, and NEDD4L proteins on DU 145 and PC3 cell lines. In the first phase of the study, cells were proliferated and treated with TQ with IC50 of 60 µM and 80 µM for DU 145 and PC3 respectively. After incubation, levels of PLA2G7, UCP2, and NEDD4L were measured by using the ELISA method. TQ has significantly increased the level of NEDD4L in both cell lines. Furthermore, it was also shown that TQ had a decreasing effect on the level of UCP2 proteins.