Perkütan nefrolitotomide kullanılan akses kılıf çapının böbrek fonksiyonlarına etkisi: prospektif randomize çalışma
Effect of access sheath diameter used in percutaneous nephrolithotomy on renal functions: a prospective randomized study
  1. Tez No: 803343
  2. Yazar: DENİZ NOYAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT EKŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotomi (PNL)'de kullanılan akses kılıfı çapının böbrek fonksiyonları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçladık. Ayrıca böbrek fonksiyonlarındaki bozulmanın prediktörlerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Aralık 2020'den Aralık 2021'e kadar PNL uygulanan hastaların verileri prospektif olarak toplandı. Hastalar akses kılıf çapına göre Grup 1 (22Fr, n=44) ve Grup 2 (28Fr, n=44) olarak randomize edildi. Teknesyum-99m dimerkaptosüksinik asit (DMSA) sintigrafi ile rölatif böbrek fonksiyonu (RBF) ve dietilentriamin pentaasetik asit (DTPA) sintigrafi ile glomerüler filtrasyon hızı (GFR) hesaplandı. RBF'de %5 ve üzeri fark anlamlı fonksiyonel değişim olarak kabul edildi. Preoperatif ve postoperatif Kidney Injury Molecule-1 (KİM-1) seviyeleri ölçüldü. Gruplar arasında perioperatif faktörler karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1 ve 2 karşılaştırıldığında preoperatif demografik veriler ve taş karakteristiği benzerdi. Gruplar arasında operasyon süresi, postoperatif ortalama Hemoglobin (Hg) düşüşü, taşsızlık oranı, komplikasyon varlığı, skar gelişimi, RBF, GFR ve KIM-1/Kreatinin (Cr) değişikliği açısından istatistiksel anlamlı fark izlenmedi (p > 0.05). Her iki grupta 3'er olmak üzere toplam 6 (%6.8) hastada RBF'de anlamlı bozulma saptandı. Fonksiyon kaybı olmayan hastalar Grup A (n=82) ve kaybı olanlar Grup B (n=6) olarak yeniden gruplandırılarak fonksiyon kaybını predikte eden faktörler analiz edildi. Grup A ve B karşılaştırıldığında preoperatif hidroureteronefroz derecesi, taş hacmi, Hounsfield Ünitesi, operasyon süresi, postoperatif ortalama Hg düşüşü, skar gelişimi ve komplikasyon varlığı açısından anlamlı fark mevcuttu (p < 0.05). Çok değişkenli analizde sadece taş hacmi istatistiksel olarak anlamlıydı (p = 0.002). Taş hacmi için Eğri Altındaki Alan (AUC) değeri 0.907 (0.830-0.983) olarak hesaplandı. Taş hacmi 4750 mm3 alındığında AUC değeri 0.878 (0.797-0.959) olup, duyarlılık, pozitif kestirim, özgüllük ve negatif kestirim sırasıyla %100, %23.1, %75.6 ve %100 olarak bulundu. Sonuç: Akses kılıf çapının PNL sonrası böbrek fonksiyonunlarına anlamlı etkisi tespit edilmemiştir. Preoperatif taş hacmi ise PNL sonrası fonksiyon kaybının bağımsız bir prediktörü olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the effect of access sheath diameter used in percutaneous nephrolithotomy (PNL) on kidney functions. We also investigated the predictors of impaired renal function. Materials and Methods: Data were prospectively collected from patients who underwent PNL from December 2020 to December 2021. Patients were randomized according to access sheath diameter as Group 1 (22Fr, n=44) and Group 2 (28Fr, n=44). Relative renal function (RRF) was calculated by technetium-99m dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy and glomerular filtration rate (GFR) was calculated by diethylenetriamine pentaacetic acid (DTPA) scintigraphy. A difference of 5% or more in RRF was considered a significant functional change. Preoperative and postoperative Kidney Injury Molecule-1 (KIM-1) levels were measured. Perioperative factors were compared between the groups. Results: Preoperative demographic data and stone characteristics were similar when Groups 1 and 2 were compared. There was no statistically significant difference between the groups in terms of the operation time, postoperative mean Hemoglobin (Hg) decrease, stone-free rate, presence of complications, scar development, changes in RRF, GFR and KIM-1/Creatinine (Cr) (p > 0.05). Significant deterioration in RBF was detected in a total of 6 (6.8%) patients, 3 in each group. The factors predicting loss of function were analyzed by regrouping the patients without loss of function as Group A (n=82) and those with loss as Group B (n=6). When groups A and B were compared, there was a significant difference in terms of preoperative hydroureteronephrosis grade, stone volume, Hounsfield Unit, operation time, postoperative mean Hg decrease, scar development and presence of complications (p < 0.05). Only stone volume was statistically significant in multivariate analysis (p = 0.002). The Area Under Curve (AUC) value for the stone volume was 0.907 (0.830-0.983). The AUC value was 0.878 (0.797-0.959) when the stone volume was taken as 4750 mm3, and the sensitivity, positive predictive, specificity, and negative predictive were 100%, 23.1%, 75.6%, and 100%, respectively. Conclusion: There was no significant effect of access sheath diameter on kidney function after PNL. Preoperative stone volume was found to be an independent predictor of loss of function after PNL.