Hafif raylı toplu taşıma sistemi durak erişilebilirliğinin yürünebilirlik kalitesi açısından incelenmesi; Antalya ili Antray Muratpaşa durağı örneği
Investigation of light rail public transport system stop accessibility in terms of walkability quality; example of Antray Muratpaşa stop in Antalya
- Tez No: 803344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER GÜRER BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Toplu taşıma sistemlerine ve bu sistemlerin sahip olduğu duraklara erişimde kullanılan güzergâhlar, toplumdaki her kesimin eşit ölçüde kullanım hakkının olduğu ve bu hakkın dikkate alınarak planlanması ve tasarlanması gereken alanlardan oluşmaktadır. Bu güzergâhların erişilebilirlik ve yürünebilirlik işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için toplumu oluşturan tüm bireyler tarafından rahatlıkla ve kolaylıkla erişim sağlayabilmesi ve aynı zamanda teşvik edici olması gerekmektedir. Bu iki ana niteliğin sağlanabilmesi için durağa erişim sağlayabilen güzergâhların, tüm kullanıcıların eşit olarak kullanabilmesine olanak sağlayacak şekilde mekânsal ve algısal başlıklar altında erişilebilirlik ve yürünebilirlik göstergeleri kapsamında tasarlanması ve düzenlenmesi gerekmektedir. Değişen ve gelişen dünya düzeninde genişleyen ve kopuk yerleşimlerin bağlantılarını sağlayan toplu taşımalar önem kazanmaktadır. Toplu taşıma sistem duraklarına erişimde ise erişilebilirlik ve yürünebilirlik göstergeleri kapsamında düzenlenmiş güzergâhlar kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Toplu taşımayı kullanma amacı güden tüm kullanıcılar tarafından kullanılması hedeflenen toplu taşıma durağına erişim sağlayan güzergâhlar her zaman istenilen sıklıkta tercih edilmemekte, kullanıcı yoğunluğu düzenlenmiş bir veya birkaç güzergâhta toplanmaktadır. Bu kapsamda yapılan tez çalışması ile hafif raylı sistem toplu taşıma duraklarına erişimde kullanılan mekânsal ve algısal göstergelerin karşılandığı yürünebilirlik kalitesi yüksek olan güzergâhların, durağa erişmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilip edilmediğine ilişkin durak erişilebilirliğini değerlendirebilecek bir yöntem geliştirmek hedeflenmektedir. Bu sürecin planlanması ve güzergâhların tasarlanması, kullanıcılar açısından sadece erişilebilirlik odaklı ele alınmamalı, gerek fiziksel nitelikler açısından gerekse algısal olarak güvenli, sürekliliği olan, farklı işlevlerle zenginleştirilmiş ve konforlu yaya mekânları olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The routes used to access the public transportation systems and the stops owned by these systems consist of areas where every segment of the society has the right to use them equally and should be planned and designed taking this right into account. In order for these routes to fully fulfill their accessibility and walkability function, they should be easily and easily accessible by all individuals forming the society, and at the same time they should be encouraging. In order to provide these two main features, the routes that can provide access to the station should be designed and arranged under the spatial and perceptual headings within the scope of accessibility and walkability indicators in a way that will allow all users to use them equally. In the changing and developing world order, public transportation, which connects the expanding and disconnected settlements, is gaining importance. In terms of access to public transportation system stops, the routes arranged within the scope of accessibility and walkability indicators are more preferred by users. Routes that provide access to the public transportation stop, which are intended to be used by all users who intend to use public transportation, are not always preferred as often as desired, and the user density is collected on one or more routes. With this thesis, it is aimed to develop a method that can evaluate the accessibility of the stops, whether the routes with high walkability quality, which meet the spatial and perceptual indicators used in accessing the light rail system public transportation stops, are preferred by users who want to access the station. The planning of this process and the design of the routes should not be handled only in terms of accessibility for users, but should be considered as safe, continuous, enriched with different functions and comfortable pedestrian spaces both in terms of physical qualities and perception.