İstanbul örneğinden hareketle bir arada yaşama kültürünün sosyolojik boyutları
The concept of coexistence culture with its sociological dimensions from the example of İstanbul
  1. Tez No: 803354
  2. Yazar: REYYAN AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmada kültür ve din sosyolojisinin bilimsel birikim ve çalışma kavramları göz önünde bulundurularak asırlardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve çoğulcu toplum yapısının önemli bir kaynağını teşkil eden İstanbul'da uzun yıllardır ikâmet eden veyahut çeşitli sebeplerle bu şehre göç ederek yaşamlarını sürdürmeye devam eden farklı dinî ve etnik unsurlardan hareketle bir arada yaşama kültürü kavramının sosyolojik boyutları ile incelenmesi amaçlanmıştır.İstanbul, içinde barındırdığı farklılıkları, toplumsal ve günlük yaşamın her alanında ve çok yönlü olarak etkileşim içinde olduğu sağlam bir hoşgörü ortamı içerisinde yaşatmayı başarmıştır. Zira İstanbul, çoğulcu anlayış üzere inşa edilmiş, farklılıkları kendine özgü katkılar ile zenginleştiren önemli bir tarih ve kültür merkezidir. Bu çerçevede bir arada yaşama kültürü kavramının felsefi ve sosyolojik temelleri incelenerek İstanbul'da yaşayan farklı dinî ve etnik aidiyetlere mensup katılımcılara nitel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan mülakat ve tarihsel dokümantasyon tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, considering the scientific accumulation and working concepts of the sociology of culture and religion, different religious and religious groups who have been residing for many years in Istanbul, which has hosted different civilizations for centuries and constituted an important source of pluralistic social structure, or migrated to this city for various reasons, continued their lives. It is aimed to examine the concept of coexistence culture with its sociological dimensions, based on ethnic elements. Istanbul has succeeded in keeping its differences alive in every aspect of social and daily life and in an environment of solid tolerance in which it interacts in many ways. Because Istanbul is an important historical and cultural center that was built with a pluralistic understanding and enriches the differences with its unique contributions. In this context, the philosophical and sociological foundations of the concept of living together culture were examined and the interview and historical documentation technique, which is among the qualitative research methods, was applied to the participants from different religious and ethnic affiliations living in Istanbul.