Cumhuriyet döneminde ilk kuşak bestecilerinin piyano eserlerindeki Türk müziği yansımaları oyun havaları örneği
Turkish music reflections in piano works of first generation composers of republic period; Example of Turkish dances
- Tez No: 803362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURIY SAYUTKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte gelen devrimlerden biri olan Müzik devrimi Çağdaş Türk Müziği için büyük önem taşımaktadır. Müzik devrimi sayesinde Türk Müziğinde çok seslendirmenin yapıldığı ve güncel besteleme tekniklerinin kullanıldığı dönem başlamıştır. Cumhuriyet Dönemi'nin ilk bestelerinin ilham kaynağı olan ulusalcılık akımı ile kültürel değerlerin yansıtıldığı eserler bestelenmiştir. Cumhuriyet dönemi ilk kuşak bestecileri olarak bilinen Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferid Alnar, Ahmed Adnan Saygun ve Necil Kazım Akses orkestra, opera, solo çalgı eserleri ve daha birçok alanda yapıtlar sergilemişlerdir. Bu araştırmada ilk kuşak bestecilerinin solo piyano eserlerinden oyun havası başlıklı olan eserler ele alınmış ve Türk müziği yansımalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemini döküman incelemesi oluşturmakta olup elde edilen verilerin analizi melodik, ritmik, armonik ve biçimsel yapı başlıkları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda ilk kuşak bestecilerinin oyun havası başlıklı eserlerinde, oyun havalarının karakteristik özelliklerini en ince ayrıntısına kadar işledikleri ve Batı müziği çalgısı olan piyanoya Türk müziği unsurlarını ustalıkla aktardıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Music Revolution is one of the reform that was made when the Republic proclamated. For the Contemporary Turkish Music that revolution was very important. In that period, current composing techniques and polyphonic vocalizations started to be used. The first compositions of the Republican Periods source of inspiration was nationalism movement which reflectes cultural values. Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferid Alnar, Ahmed Adnan Saygun and Necil Kazım Akses who known as the first generation composers of the Republican era composed for orchestra, opera, solo instruments and many more. In this research, the first generation composers solo piano works, which titled as“oyun havası”, were discussed and it was aimed to examine the reflections of Turkish music. The method of the research is document analysis, and the analysis of the data obtained was carried out under the titles of melodic, rhythmic, harmonic and formal structure. As a result of the analysis, it has been concluded that the first generation composers have processed the characteristic features of the“oyun havası”in their works, which they composed in the title of“oyun havası”, to the finest detail and skillfully transferred the elements of Turkish music to the piano, which is a Western music instrument.