Veri zarflama analizi ve çok kriterli karar verme yöntemleri ile ekspres depo perakendeciliğinde karlılık ve etkinlik analizi
Profitability and efficiency analysis in express warehouse retailing with data envelopment analysis and multi-criteria decision making methods
- Tez No: 803392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez konusu itibariyle son zamanlarda güncel olan ekspres depo perakendeciliği hakkında analizler sunması yönüyle önemli bir çalışmadır. Amaç bu konuda etkinlik ve karlılık analizi ile yatırım yapılacak veya yapılmayacak ekspres depolarını belirlemektir. Bilimsellik açısından analiz için Veri Zarflama Analizi, TOPSIS ve DEMATEL yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Ekspres depo perakendeciliğinden elde edilen veriler, veri ön işleme sürecinden geçirilerek, Veri zarflama analizine tabi tutulmuştur. Aynı veri seti ile karlılık hesaplanarak, DEMATEL ile ağırlık analizi, sonra TOPSIS ile seçim analizleri yapılmıştır. Karlılığı yüksek etkinliği az olana yatırımı arttırması, karlılığı düşük etkinliği %100 olana yatırımı azaltması önerilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, ekspres depo perakendeciliği sektöründe yöneticiler ve karar vericiler için katmadeğerli içgörü sağlamaktadır, buna ek olarak etkinlik değerlendirme ve karar verme yöntemleriyle ilgili literatüre katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is an important study in terms of presenting analyzes about express warehouse retailing. The aim is to determine the express warehouses to be invested or not, with efficiency and profitability analysis in this regard. In terms of scientific analysis, Data Envelopment Analysis, TOPSIS and DEMATEL methods are used. The data obtained from the express warehouse retailing was processed by Data envelopment analysis by going through the data preprocessing process. Profitability was calculated with the same data set and weight analysis with DEMATEL, and then selection analysis with TOPSIS is made. It has been suggested to increase the investment for the one with high profitability and low efficiency, and to decrease the investment for the one with 100% efficiency with low profitability. The results of this study provide value-added insights for managers and decision makers in the express warehouse retail industry, in addition it is contributing to the literature on efficiency evaluation and decision-making methods.