Subperiostal implant yerleştirilmiş maksillaya gelen travmanın sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelenmesi
Finite element analysis of trauma exerted to a maxilla reconstructed with subperiosteal implants
- Tez No: 803398
 - Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT SELVİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknoloji ve sağlıktaki ilerlemelerle yaşlı nüfus da artmaktadır. İlerleyen yaşla, bozulan sistemik durum ve diğer faktörlere bağlı olarak diş kayıpları artmakta, alveolar kemikte yaygın rezorpsiyonlar oluşmaktadır. Dental implant tedavisi için yetersiz kemik varlığında ileri cerrahi teknikler ile kemik ogmentasyonları gerekebilmekte, güncel alternatifler olarak zigomatik veya subperiostal implantlar tercih edilebilmektedir. Yaşlı popülasyonda düşme ve buna bağlı fasiyal travma / yaralanma riskinin de yüksek olduğu dikkate alınarak, bu güncel yaklaşımlarla tedavi edilmiş bireylerin, olası travmalarda nasıl etkileneceklerinin bilinmesi önemlidir. Çalışmamızda, ileri derecede rezorbe olmuş 3 boyutlu insan maksillası modeli oluşturulmuş ve kontrol modeli (KM) olarak seçilmiştir. Diğer iki model ise kontrol modele özgü üretilmiş subperiostal implantın yerleştirildiği model (SİM) ve yine kontrol modelde quad- zigomatik implant yerleştirilmiş modeldir (ZİM). Bu modellere frontal bölgeden sırasıyla 1700N, 3400N ve 5100N kuvvet uygulanarak, Le Fort I-II-III hatlarında oluşan von Mises stres değerleri (kemikte ayrılma oluşması için gerekli eşik değer - 153 Mpa) incelenmiştir. Araştırmamızda, 1700N kuvvet uygulandığında hiçbir modelde Le Fort I, II ve III hatlarında eşik değer aşılmamıştır. 3400N uygulandığında, KM'de pterygoid birleşimde, SİM ve ZİM'de ise sadece Le Fort III hattında belirlenen noktalarda eşik değerin geçildiği görülmüştür. 5100N uygulandığında ise KM'de tüm Le Fort hatlarında, ZİM'de Le Fort III hattında ve pterygoid birleşimde, SİM'de ise sadece Le Fort III hattında eşik değerin geçildiği görülmüştür. Çalışmamız sınırları dahilinde, zigomatik ve subperiostal implantların uygulanmasının rezorbe maksillada Le Fort kırık riskini arttırmadığı, aksine kuvvet dağılımı açısından koruyucu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Travma kuvveti arttırıldığında, subperiostal implantların zigomatik implantlara oranla daha koruyucu bir etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Severe alveolar bone resorption and tooth loss are common in the elderly due to systemic health conditions. When dental implants cannot be placed without bone augmentation, subperiosteal and zygomatic implants are alternative treatment options. Considering the increased vulnerability of the elderly to falls and trauma, it is crucial to evaluate the impact of zygomatic and subperiosteal implants in such cases. In our study, a severely resorbed human maxillary model served as our control model (CM). Test models utilized custom subperiosteal implants (SIM) and quad-zygomatic implants (ZIM) on the same control model. Frontal forces of 1700N, 3400N, and 5100N were applied, and the von Mises stress values (fracture threshold of bone - 153 MPa) along the Le Fort I-II-III lines were analyzed. At 1700N, none of the models exceeded 153 MPa on any line. At 3400N, the threshold value was surpassed at the pterygoid junction in CM and the Le Fort III line of SIM and ZIM. With an application of 5100N, the threshold value was exceeded on all the Le Fort lines in CM, the Le Fort III line, and the pterygoid junction in ZIM, while only the Le Fort III line was affected in SIM.