Üç farklı resiprokal hareketli nikel titanyum eğe sisteminin dinamik döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue resistance of THREE different reciprocating nickel titanium file systems
- Tez No: 803397
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KUŞTARCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üç Farklı Resiprokal Hareketli Nikel Titanyum Eğe Sisteminin Döngüsel Yorgunluk Dirençlerinin Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı ısıl işlem görmüş üç farklı resiprokal hareketli NiTi kanal eğesinin döngüsel yorgunluk direncinin farklı koşullar altında değerlendirilmesidir. Toplamda 3 farklı eğe sisteminden 90 adet NiTi kanal eğesi kullanıldı (n=30). Grup 1'de (n=30) her kanal eğesi için 3 üst çene büyük azı dişin meziobukkal kök kanalı prepare edildikten ve sterilizasyon işlemi uygulandıktan sonra dinamik döngüsel yorgunluk testi yapıldı. Grup 2'de (n=30) her kanal eğesi toplamda 15 dakika NaOCl irrigasyon solüsyonunda bekletildikten ve sterilizasyon işlemi uygulandıktan sonra dinamik döngüsel yorgunluk testi yapıldı. Grup 3 (n=30) kontrol grubu olarak oluşturuldu ve eğeler üzerine herhangi bir işlem uygulanmadan dinamik döngüsel yorgunluk testi yapıldı. Verilerin normal dağılıma uyup uymadıkları Shapiro-Wilk testi ile varyans homojenliği de Levene testi ile değerlendirildi. Verilerin analizi TwoWay ANOVA testi ile, grup içi karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapıldı. Grup 1'de kırılmaya kadar geçen süre değerlendirildiğinde, T-Endo Must eğe sistemi WaveOne Gold eğe sistemi benzer sonuç gösterirken (p>0,05), One RECI eğe sisteminden daha uzun sürede kırıldı (p0,05). Grup 2'de sonuçlar değerlendirildiğinde T-Endo Must ve WaveOne Gold eğe sistemleri benzer sonuçlar gösterirken (p>0,05), One RECI eğe sistemi diğer iki eğe sistemine göre daha kısa sürede kırıldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Comparison of Cyclic Fatigue Resistance of Three Different Reciprocating Nickel Titanium File Systems Aim: The aim of this study was to evaluate the cyclic fatigue resistance of three different heat-treated reciprocally moving NiTi files under different conditions. Matherial & Methods: Three different file systems were used to prepare the root canals. In Group 1 (n=30), dynamic cyclic fatigue (DCF) test was performed after the preparation of mesiobuccal root canal of 3 maxillary molars and sterilization procedure. In Group 2 (n=30), DCF test was performed after each canal file was kept in 3% sodium hypochlorite (NaOCl) solution for 15 minutes and sterilization was applied. Group 3 (n=30) was the control group and DCF test was performed without any procedure on the files. The Shapiro-Wilk test was used to evaluate the normallity and Levene test was used to evaluate the homogeneity of variance. Statistical analysis was made using the Two-Way ANOVA test. For within-group comparisons Bonferroni test was applied. Results: When the time required to fracture (TrF) were evaluated in the Group 1, the T-Endo Must file system showed similar results with the WaveOne Gold file system (p>0.05). The TrF for T-Endo Must file was longer than the One RECI file system (p0.05). When the TrF were evaluated in the Group 2, T-Endo Must and WaveOne Gold file systems showed similar results (p>0.05), however, the One RECI file system showed significantly shorter TrF than the other two file systems (p0.05).