Çocukluk çağı üriner sistem hastalıkları ve 5 yıllık olgularımızın dökümü
  1. Tez No: 80344
  2. Yazar: HALE EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
- 58 - OZ±ID Yapılan bu çalışmada 5 yılda tüm olarak 6129 hasta kliniğimizde yatarak tedavi görmüştür, au 6129 has tanın {.p7,7 ) sinin yani 4-74- olgunun ÜbH olduğu anlaşılmış tır, line uBH'larının (,%68,1,'ini AGN, (^ll,4;'ni ÜSE, (%10,5;'ni İnS, oî^'nü h.BY, ve ol,8)'inide taş vakası oluşturmuştur. üriner sistem taşlarının uzun bir öyküye dayan dığı gözlenmiştir. ±ju hastaların gerek şikayet ve gerekse- de klinik tablo olarak üriner sistem dışı bulgularla has taneye müracaat ettikleri saptanmıştır. Bu nedenle, şikayet lerin sistemik muayene esnasında klinik ve laboratuar ola rak üriner sistemin mutlaka dikkatli olarak tetkikinin gerektiği sonucuna vardık. ürken tanı ve tedavinin, ilerde dolacak ve yaşamı tehdit edecek bir çok komplikasyonların önlenmesi açısından önemini vurguladık.
Özet (Çeviri)
- 59 - SUMMARl : în this study, we examined 6129 patients hospitalized in our clinic between 1981-1985 70 7,7 (,474 uases) of the patients were diagnosed as having urinary tract disease, uut of these -,u 68,1 were AGN, 11,4 yb Urinary tract infection, ^10,5 nephrotic syndrom, y> 3,4 chronic renal failure and fo 1,8 renal caiculi. xhe cases of renal calculi had a long-term history and these patients were hospitalized for reasons other than the urinary tract. Therefore, every patient, ever without urinary tract related complaints, must be examined carefully for the diseases of this system. We stressed the importance of early diagnosis and treatment in preventing life threatening complications.