Türkiye'de yaşayan 15-49 yaş arası Somali'li kadınların aile planlaması yöntemlerini kullanma ve bu yöntemlere ilişkin plan ve tutumları
The use of family planning methods by Somali women between the ages of 15-49 living in Turkey and their plans and attitudes towards these methods
- Tez No: 803459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Aile planlaması (AP) bireylerin çocuklarının doğumlarını, aralıklarını ve zamanlamasını düzenlemek için gösterdikleri bilinçli bir çabadır. Bu amaçla çok farklı doğum kontrol yöntemleri kullanılır. Aile planlaması doğurganlık, nüfus ve sağlık sunumu açısından yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, Karabük ili merkez olmak üzere 15 vilayette Türkiye'de yaşayan Somalili kadınların aile planlaması algıları ve yaklaşımları araştırılarak ortaya konuldu. Türkiye'deki Somalili kadınların 15-49 yaş aralığında AP tutum ve davranışları aile yapısı, eğitim düzeyi, mali durumu gibi birçok parametre ışığında ortaya konuldu. Araştırmanın güç analizi olarak Two-Sample T-Test Power Analysis kullanıldı % 99 istatistiki doğruluk ile belirlenen en az 174 denek ideal sınır kabul edildi. Grup örneklem büyüklüğü için 87'lik iki grup arasında 1,1'lik bir farkın tespiti için %99 doğruluk belirlendi. T-testi kullanılarak 0,05000 düzeyi referans olarak belirlendi. İstatistiki olarak toplam n=174 için % 99,99 doğruluk kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Family planning (FP) is a conscious effort by individuals to regulate the birth, spacing, and timing of their children. Many different methods of birth control are used for this purpose. Family planning is of critical importance to fertility, population, and health care. In this study, the beliefs and practices of Somali women living in Turkey in 15 provinces, including Karabuk province, regarding family planning were investigated. FP Attitudes and behaviors of Somali women aged 15 to 49 years in Turkey were determined in light of numerous parameters such as family structure, education level, and financial situation. A two-sample t-test was used as power analysis for the study. A minimum of 174 subjects identified with 99% statistical accuracy was accepted as the ideal cutoff. A precision of 99% was set for the group sample size to detect a difference of 1.1 between the two groups of 87. The 0.05000 limit was determined using the t-test as a reference. Statistically, an accuracy of 99.99% was accepted for a total number of n=174. Regarding the maintenance of cultural tradition, the time between the first gestational age and marriage (p < 0.005), the income level of families, the use of health services, the level of education and the ability to use means of communication, there are significant differences in FP. It was found that the FP attitudes of Somali women living in Turkey and their obsetric approach to FP include significant privileges of Somali society and those in other countries of the world.