Sağlıklı ve hasta bireylerin kas hacim ve morfolojilerinin incelenmesi
Investigating the muscle volume and morphology of healthy individuals and tmd patients
- Tez No: 803458
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ SÜLÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Tek taraflı redüksiyonsuz disk deplasmanı görülen bireylerin sağlıklı ve etkilenmiş bölgelerindeki çiğneme kası hacimlerinin ölçülerek sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması. Lateral pterygoid kasın bağlantı tipinin disk deplasmanına etkisinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Tek taraflı redüksiyonsuz disk deplasmanı görülen 19 hastanın sağlıklı ve etkilenmiş bölgelerinden ve 21 sağlıklı bireyden bilateral olarak alınmış manyetik rezonans görüntüleme (MRG) aracılığıyla üç çiğneme kası incelenmiştir. Masseter, medial ve lateral pterygoid kasların hacimleri ve lateral pterygoid kasın bağlantı tipi ITK-Snap programı kullanılarak saptanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada, nitel veriler için Ki-kare testi ve Fischer Exact testi, nicel veriler için Mann Whitney-U testi ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır. Gözlemci içi ve gözlemciler arası uyumun ölçülmesinde korelasyon katsayısı (SKK) ve Kappa katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparing healthy and affected areas of individuals with unilateral disc displacement without reduction with healthy individuals. Investigating the effect of lateral pterygoid muscle attachment type on disc displacement. Methods: Three masticatory muscles were examined using bilateral magnetic resonance images (MRI) from both healthy and affected areas of 19 patients with unilateral disc displacement without reduction and from 21 healthy individuals. The volumes of masseter, medial and lateral pterygoid muscles and the attachment type of lateral pterygoid muscle were determined using ITK-Snap program. For comparison between gropus, Chi-square and Fischer Exact tests were used for qualitative data, Mann Whitney-U and Wilcoxon Signed Ranks tests were used for quantitative data. Correlation coefficient (CCT) and Kappa coefficient were calculated to measure intra and inter-observer agreement.