Türkiye'deki müzisyenlerin müzikal performans kaygısında hipnoterapi tekniklerinin kullanımı üzerine uzman görüşleri
Expert opinions of musicians in Turkey on the use of hypnotherapy techniques for musical performance anxiety
  1. Tez No: 803529
  2. Yazar: DENİZ BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE KAYNAK AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki müzisyenlerin müzikal performans kaygısında göstermiş oldukları durumların saptanması amacıyla örneklem grubuna Nagel ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan“Performans Kaygısı Envanteri”uygulanmıştır. Bu envanter, konser müzisyenlerinin resital deneyimleriyle ilgili 20 sorudan oluşmaktadır. Envanterde sorular müzik performansına odaklanmıştır. Anket temel hatlarıyla Spielberger'in Sınav Kaygısı Envanteri'ne dayanmaktadır. Anket, 2007 yılında Türkiye'de Gülden Teztel ve Cihat Aşkın'ın“Sahne heyecanının Türk müzisyenler arasındaki yaygınlığı ve çözüm yöntemler”başlıklı makalesinde kullanılmıştır. Ayrıca alan uzmanlarınca da onaylanan David A. Clark ve Aaron T. Beck'in geliştirmiş olduğu her insanda olması muhtemel fizyolojik, duyuşsal, bilişsel ve davranışsal semptomlar derlenmiş ve çoklu cevap niteliği taşıyan anket haline getirilerek örneklem grubuna uygulanmıştır. Müzisyenlerden elde edilen veriler daha sonrasında uzmanlara sunulmuş ve bu belirtilerin hafifletilmesinde hipnoterapinin etkinliğine yönelik görüşleri alınmıştır. Uzman görüşleri sonucunda elde edilen veriler müzisyenlerin müzikal performans kaygısı sırasında gösterdikleri belirtilerin hafifletilmesinde hipnoterapinin etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle de müzisyenlerin eğitim-öğretim ve profesyonel hayatlarını olumsuz etkileyebilecek olan bu belirtilerin hafifletilmesi için hipnoterapiden yararlanabilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the status of music performance anxiety exhibited by musicians in Turkey using the“Performance Anxiety Inventory”developed by Nagel et al. The inventory consists of 20 questions focused on music performance related to concert musicians' recital experiences. The questions in the inventory are primarily focused on music performance. The survey is based on Spielberger's Test Anxiety Inventory. The survey was used in a 2007 article titled“The prevalence of stage fright among Turkish musicians and solution methods”by Gülden Teztel and Cihat Aşkın in Turkey and has been approved by experts in the field. Additionally, physiological, emotional, cognitive, and behavioral symptoms that are likely to occur in every individual were compiled and transformed into a multiple-response questionnaire developed by David A. Clark and Aaron T. Beck, which was administered to the sample group. The data obtained from musicians was later presented to experts, and their opinions were obtained regarding the effectiveness of hypnotherapy in reducing these symptoms. The data obtained from expert opinions showed that hypnotherapy may be effective in reducing the symptoms exhibited by musicians during music performance anxiety. Therefore, it can be stated that musicians can benefit from hypnotherapy to alleviate these symptoms, which may negatively affect their educational, professional, and personal lives.