Classification of certain six manifolds
Belirli altı manifoldların sınıflandırılması
  1. Tez No: 803551
  2. Yazar: ONUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMETCİK PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Manifoldların sınıflandırılması topoloji alanındaki merkezi bir sorudur. Ameliyat teorisine bağlı sebeplerden ötürü $4$ ve üstü boyutlu yönlendirilebilir manifoldların tam bir sınıflandırması mümkün değildir: her sonlu sayıda elemanla üretilmiş grup böyle bir manifoldun temel grubu olarak görülebilir ve sonlu sayıda elemanla üretilmiş grupların sınıflandırılması teorik olarak imkansızdır. Bu tezde, belli başlı $6$ boyutlu yönlendirilebilir manifoldların sınıflandırılması ile ilgileniyoruz. Spesifik olarak temel grubu Z+Z'ye izomorfik olan ve ikinci homotopi grubu aşikar grup olan $6$-manifoldları inceliyoruz. Kreck ve Lueck'in çalışmalarını takip ederek bu tarz manifoldların ancak ve ancak bordant olduklarında stabil diffeomorfik olduklarını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Classification of manifolds is a central question in the field of topology. A complete classification for orientable manifolds of dimension greater than or equal to $4$ is not possible because of surgery theoretical reasons: any finitely generated group can be realized as the fundamental group of such a manifold and classification of finitely generated groups is theoretically impossible. As a first invariant, one usually fixes the fundamental group. In this thesis, we are interested in classifying certain $6$-dimensional orientable manifolds. Namely, we study the problem of classifying $6$-manifolds with fundamental group isomorphic to Z+Z and trivial second homotopy group. Following the work of Kreck and Lueck, we show that such manifolds are stably diffeomorphic if and only if they are bordant.