Adneksiyal kitle nedeniyle opere edilen epitelyal over tümörlerinde preoperatif immatür granülosit (IG)-delta nötrofil index (DNI)'in hastalığı predikte etme ve prognozuna etkisi
The effect of preoperative immaturity granulocide (İG)-delta neutrophyl index (DNİ) on predictation and prognosis of disease in epithelial over tumors operated DUE to adnexial mass
  1. Tez No: 803556
  2. Yazar: KEVSER ADAR ALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmada epitelyal over tümörlerinde, bir inflamatuar belirteç olan, tam kan sayımında rutin olarak değerlendirilen immatür granülosit (IG) ve delta nötrofil indeks (DNI) oranının hastalığın malign olup olmadığını predikte etmede non-invaziv ve kolay ulaşılabilir bir yöntem olarak güncel literatüre sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji ve Jinekoloji kliniklerinde, 01.01.2020- 31.12.2022 tarihleri arasında, adneksiyal kitle nedeniyle opere edilen ve patoloji sonuçları epitelyal over tümörü gelen, dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan, verilerine tam olarak ulaşılabilen hastalar ele alınmıştır. Hastaların yaş, gravida, parite, menopozal durum, yapılan ameliyat, frozen sonucu, histopatolojik tanısı, evreleme yapılıp yapılmadığı, evreleme yapıldıysa evresi, white blood cells (WBC), platelet, nötrofil, lenfosit, delta nötrofil index (DNI), immatür granülosit (IG), kanser antijeni 125 (CA125), nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet lenfosit oranı (PLR) değerleri kaydedildi. Patoloji sonuçlarına göre hastalar benign, borderline ve malign olarak gruplandırılarak, bu gruplar arasında IG ve DNI açısından anlamlı fark olup olmadığı incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya teşhisteki yaş aralığı 19 ile 71 arasında değişen (Ort.=45.62) toplam 146 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 52'si (%35,6) malign, 31'i (%21,2) borderline, 63'ü (%43,2) ise benign grupta yer almaktaydı. Malign olan toplam 52 hastada en sık görülen evre, 27 (%51,9) hasta ile Evre III, en az görülen evre ise 5 (%9,6) hasta ile Evre IV'tü. DNI ve IG parametrelerinin malign grupta, diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek olduğu bulunmuştur. (Sırasıyla p=0,004 ve p=0,007) Her iki değerin malignite durumunu öngörmedeki tanısal değerlerini hesaplamak amacıyla ROC analizi yapılmıştır. DNI parametresinin optimal cut-off değeri>0.21, sensitivitesi 55.77 (95% GA 41.3 – 69.5), spesifitesi 64.89 (95% GA 54.4 – 74.5) olarak bulunmuştur. IG için ise optimal cut-off değeri >10, sensitivitesi 59.62 (95% GA 45.1 – 73.0), spesifitesi 58.51 (95% GA 47.9 – 68.6) olarak sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to present the IG and DNI ratio, an inflammatory marker routinely evaluated in complete blood count, as a non-invasive and easily accessible method for predicting whether epithelial ovarian tumors are malignant or not in the current literature. Materials and Methods: Patients who underwent surgery due to adnexal mass and whose pathology results showed epithelial ovarian tumors, and who met the inclusion and exclusion criteria and whose data could be accessed completely, were included in this study conducted in the Gynecologic Oncology and Gynecology clinics of Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Education and Research Hospital between 01.01.2020-31.12.2022. The following patient parameters were recorded: age, gravidity, parity, menopausal status, type of surgery, frozen section result, histopathological diagnosis, staging status, stage (if applicable), white blood cell count (WBC), platelet count, neutrophil count, lymphocyte count, delta neutrophil index (DNI), immature granulocyte count (IG), CA125 level, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), and platelet-lymphocyte ratio (PLR). The patients were categorized into benign, borderline, and malignant groups based on their pathology results, and a comparative investigation was performed to evaluate whether there was a statistically significant difference in terms of IG and DNI values among these groups. Results: A total of 146 patients with epithelial ovarian tumors were included in the study. Among them, 52 (35.6%) were classified as malignant, 31 (21.2%) as borderline, and 63 (43.2%) as benign. The mean age at diagnosis was 45.62 years (range 19 to 71). The most common stage among the malignant patients was Stage III, observed in 27 (51.9%) patients, while the least common stage was Stage IV, observed in 5 (9.6%) patients. The study found that the Delta Neutrophil Index (DNI) and Immature Granulocyte (IG) parameters were significantly higher in the malignant group compared to the other groups (p=0.004 and p=0.007, respectively). The Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis showed that the optimal cut-off value for DNI was >0.21, with a sensitivity of 55.77 (95% CI 41.3–69.5) and specificity of 64.89 x (95% CI 54.4–74.5), while the optimal cut-off value for IG was >10, with a sensitivity of 59.62 (95% CI 45.1–73.0) and specificity of 58.51 (95% CI 47.9–68.6).