Mikrodenetleyici ile canbus haberleşme ağı üzerinden veri depolama sistemi uygulaması ve performans analizi
Data storage system application and performance analysis over canbus communiaction network with microcontroller
  1. Tez No: 803604
  2. Yazar: SERCAN OZAN NUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Otomotiv sektörü günümüz teknolojisinin en büyük fırsatlarından biridir. Otomobiller her zaman hayatımızın vazgeçilmez ekipmanlarının başındaki yerini koruyor. Bu sistemler hem mekanik hem de elektronik olarak çok büyük bir altyapıya ve tasarıma sahiptir. İnsanlar için ön planda olan bu ekipmanların gereksinimlerinde güvenlik önceliklidir. Bu nedenle her bir algılayıcının doğru çalışması ve sistem içerisinde birbirleriyle çok hassas bir şekilde iletişim kurmaları gerekir. Otomobillerdeki bu güvenli haberleşme CanBus haberleşme sistemi ile yapılmaktadır. Bu tezin amacı, otomobillerdeki CanBus iletişim sistemleri üzerinden algılayıcı verilerine erişmektir. Verilerin kaydedilmesi ve gerektiğinde erişilerek görselleştirilmesidir. Verilere ulaşılırken de algılayıcılar üzerinden herhangi bir hatanın olup olmadığının tespitinin sağlanabilmesidir. Bu çalışmada, arıza tespiti amacıyla otomobillerdeki CanBus üzerinden yayınlanan algılayıcı verilerinin gerçek zamanlı olarak okunması için Arduino Uno R3 ile bir Veri Kayıt Sistemi tasarlanmıştır. Araçlardaki CanBus ağını deneysel olarak oluşturmak amacıyla da yine Ardunio Uno R3 ile bir Motor Kontrol Ünitesi Simülatörü oluşturulmuştur. Motor Kontrol Ünitesi Simülatörü tarafından üretilen algılayıcı verilerinin, Veri Kayıt Sistemi tarafından CanBus üzerinden okunarak bir SD kartta depolanması sağlanmıştır. Aynı zamanda veri kayıt sistemi üzerinde hata oluştuğunda da LCD'den uyarı vermesi sağlanmıştır. SD kartta kaydedilen verilerin grafik ortamına aktarılarak görselleştirilmesi için Visual Studio 2019 üzerinden C# programlama dili ile arayüz uygulaması yazılmıştır. Görselleştirilen veriler grafik ortamında incelenerek verilerde oluşabilecek hatalar incelenebilmektedir. Aynı uygulama üzerinden araçtan anlık veri takibini sağlamak için de arayüz geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is one of the biggest opportunities of today's technology. Automobiles always keep their place at the top of the indispensable equipment of our lives. These systems have a very large infrastructure and design, both mechanically and electronically. Safety is a priority in the requirements of these equipment, which is at the forefront for people. For this reason, each sensor must work correctly and communicate with each other in a very sensitive way within the system. This secure communication in automobiles is made with the CanBus communication system. The aim of this thesis is to access sensor data via CanBus communication systems in automobiles. It is the recording of data and visualization by accessing it when necessary. It is possible to detect whether there is any error through the sensors while accessing the data. In this study, a Data Recording System was designed with Arduino Uno R3 for real-time reading of sensor data broadcast over CanBus in automobiles for fault detection. In order to create the CanBus network in the vehicles experimentally, an Engine Control Unit Simulator was created with the Ardunio Uno R3. The sensor data produced by the Engine Control Unit Simulator is read by the Data Recording System over CanBus and stored on an SD card. At the same time, when an error occurs on the data recording system, it is provided to give a warning on the LCD. In order to visualize the data recorded on the SD card by transferring it to the graphical environment, an interface application was written with the C # programming language over Visual Studio 2019. The visualized data can be examined in the graphical environment and the errors that may occur in the data can be examined. An interface has also been developed to provide instant data tracking from the vehicle through the same application.