Elektromobil araç kontrol sistemi tasarımı ve entegrasyonu
Design and integration of electromobile vehicle control system
  1. Tez No: 580094
  2. Yazar: YUNUS EMRE DURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde çevreye yüksek oranda zarar veren geleneksel fosil yakıt sistemlerinden, hibrit(benzin-elektrik) ve elektrikli araç sistemlerine olan yönelim artmaktadır. Elektrikli araçlarda geleneksel yakıtlı araçlara göre kontrol edilmesi gereken elektrik motoru ve batarya ünitesi gibi alt komponentlerin kontrolü Araç Kontrol Sistemi(AKS) tarafından yapılmaktadır. Bu çalışmada AKS sisteminin tasarımı, yazılımının yapılması ve araç içindeki diğer aygıtlardan bilgi alınması ve verilerin değerlendirilmesi işlemi yapılacaktır. Gömülü yazılım ve bilgisayar arayüz programı bu sistemin iki temel yazılım bileşenidir. Arayüz yazılımında araç kontrol sisteminin giriş çıkış bilgilerinin görüntülenmesi, kalibrasyon değerlerinin görüntülenmesi ve değiştirilmesi, test verilerinin alınarak kaydedilmesi sağlanmıştır. Mikrodenetleyici olarak STM firmasının STM32F407 işlemcisi C dili kullanılarak ve sistemin kontrolü için gerekli arayüz programı C# programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Araç içi donanımların birbirleri ile haberleşmesi için CANBUS haberleşme yöntemi seçilmiştir. CANBUS haberleşme uzun yıllardır araçlarda kullanılan yüksek doğruluk oranı ve hızlı haberleşmesi ile güvenilir ve araç içi sistemimizde ihtiyaçları karşılayan bir haberleşme protokolüdür.
Özet (Çeviri)
Today, hybrid and electric vehicle systems are increasing trend according to fossil fuel systems which have high impact on the environment. According to fossil fuel systems electricle vehicles have some components like electrical motor and battery unit, Vehicle Control Unit controls these components. In this study, the design of Vehicle Control Unit, software and communication of other devices in the vehicle will be provided by using CAN network. Embedded software and user interface are most important parts of this project. In user interface, inputs and outputs, calibration parameters, test values are shown. STM32F407 discovery board is used to develop embedded software. User interface is written with C# language.