Covid-19 pandemisinin fizyoterapistlerde tükenmişlik düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of the covid-19 pandemic on the level of burnout and quality of life in physiotherapists
- Tez No: 803630
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı bu zorlu pandemi döneminde fizyoterapistlerin çalışama hayatlarında süreçten nasıl etkilendiklerini araştırmaktır. Bu çalışma Muğla ilinde pandemi döneminde çalışan fizyoterapistlerin yaşam kalitesini, tükenmişliği, bıkkınlık durumunu araştırmaya ölçmek için planlanmıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada 50 kadın 24 erkek olmak üzere toplamda 74 fizyoterapistin katılımı sağlamıştır. Bu kişilerin yaş ortalamaları 31,10±7.39 yıl olmaktadır Daha sonra verilerin bir bir kısmı yüz yüze gorüşülerek yapıldı. Bu araştırmadan elde edilen bulgular hazırlamş olduğumuz Covıd-19 soruları, SF-12 Yaşam Kalitesi, COVİD-19 Bıkkınlık Anketi (COVID-19-BS) ve Tükenmişlik Ölçeği Kısa Versiyonu (TÖKV) kulanılarak COVID-19 pandemisinden etkilenim durumu araştırılnıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Sürekli değişkenler OrtSS, kategorik değişkenler n(%) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate how physiotherapists are affected by the process in their working lives during this difficult pandemic period. This study was planned to measure the quality of life, burnout and boredom of physiotherapists working in the province of Muğla during the pandemic period. A total of 74 physiotherapists, 50 women and 24 men, participated in this study. The mean age of these people is 31.10±7.39 years. Later, some of the data were collected through face-to-face interviews. The findings obtained from this research were investigated by using the COVID-19 questions, SF-12 Quality of Life, COVID-19 Exhaustion Questionnaire (COVID-19-EQ) and Burnout Scale Short Version (BSSV), which we have prepared, and the situation of being affected by the COVID-19 pandemic. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 20 package program was used for statistical analysis. Continuous variables were calculated as Mean±SD, categorical variables as n(%).