Aerobik ve anaerobik egzersizin sitokinler, kas hasarı ve toparlanmaya etkisi
The effects of aerobic and anaerobic exercises on cytokines, muscle damage and recovery
- Tez No: 803737
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma, aerobik ve anaerobik egzersizler sonrası IL-1β, IL-4, YKL-40 ve ACTA-1 yanıtlarındaki değişimleri inceleyerek toparlanma sürecindeki hareketliliklerini analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Aerobik ve anaerobik egzersize, 20 gönüllü erkek sporcu katılım sağlamıştır. Sporculardan egzersiz öncesi (dinlenik), egzersizden hemen sonra, egzersiz bitiminden 60 dakika, 24 ve 48 saat sonra kan alımları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca LA yanıtları için egzersiz öncesi (dinlenik), egzersizden hemen sonra, egzersiz bitiminden beş, 10 ve 20 dakika sonra kan alınmıştır. Kalp atım hızları ise egzersizden önce (dinlenik) egzersiz bitiminde, ilk 20 dakika boyunca her bir dakikada, 30, 40, 50 ve 60. dakikalarda kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to analyze the variations of IL-1β, IL-4, YKL-40 and ACTA-1 responses throughout the recovery period after aerobic and anaerobic exercises. Material and Method: 20 volunteer male football players participated in both aerobic and anaerobic exercises. Blood samples were collected from the athletes before the exercise (rest), immediately after the exercise, 60 minutes, 24 hours and 48 hours after the end of the exercise. In addition, blood samples were drawn for LA responses before exercise (rest), immediately after exercise, and five, 10, and 20 minutes after exercise. Heart rates were recorded before the exercise (rest), at the end of the exercise, every minute throughout the first 20 minutes, at the 30th, 40th, 50th and 60th minutes.