Endometrium kanserinde preoperatif görüntüleme bulgularıyla postoperatif nihai patolojinin karşılaştırılması
The comparison of preoperative imaging findings and final pathology in endometrium cancer
- Tez No: 803753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİ GÖKSUN GÖKULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişmiş ülkelerde jinekolojik kanserler arasında en sık görüleni olan endometrium kanseri için hastalığın yaygınlığı ve metastaz açısından operasyon öncesi yapılan görüntüleme oldukça önemlidir. Ayrıca operasyonu kaldıramayacak veya fertilitenin korunmasını isteyen hastalardaysa klinik evreleme açısından görüntüleme vazgeçilmezdir. Bu nedenle hangi görüntüleme yönteminin daha sağlıklı sonuç verdiği hala araştırılan ve geliştirilmekte olan bir konudur. Bu çalışmada preopratif görüntülemesi yapılmış olan endometrium kanserli hastaların görüntüleme sonuçlarıyla postoperatif nihai patoloji sonuçları retrospektif olarak karşılaştırılmıştır. 1 Ocak 2019 - 4 Ağustos 2022 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji-Onkoloji polikliniğinde takip ve tedavi edilen toplam 123 endometrium kanserli kadın hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Preoperatif 10 MRG, 67 BT, 46 PET/BT görüntülemesi olan hastaların nihai patoloji sonuçlarıyla yapılan karşılaştırmalar sonucunda görüntülemenin çalışmamızda bulduğumuz sensitivite değeri literatürden düşük olup, lenf nodu metastazı ve uzak metastaz açısından PET/BT'nin sensitivite, spesifite, pozitif ve negatif prediktif değerleri MRG ve BT'ye kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca çalışmamızda ameliyat öncesi görüntüleme yöntemleri ile pelviste tespit edilen en büyük lenf nodu boyutunun 15,5 mm ve üzeri olmasının, pelviste lenf nodu metastazı varlığını %60 sensitivite ve %70,8 spesifisite ile öngörebildiği bulunmuştur. Endometrium kanserinde uterus dışına yayılmış hastalık varlığında PET/BT görüntülemenin hastaların operasyon öncesi lenf nodu tutulumunu göstermede, klinik evresinin tespitinde ve operasyonun şeklinin ve genişliğinin belirlenmesinde önemli yeri vardır. Ayrıca çalışmamızda bulduğumuz pelvik lenf nodu metastazı açısından görüntülemedeki pelvik lenf nodu boyutu cut-off değeri yapılacak klinik evrelemede klinisyenlere yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Preoperative imaging is increasingly important for the prevalence and metastasis of endometrium cancer which is the most common gynecological cancer in developed countries. Besides, patients who won't be able to lift the operation or who want to preserve fertility, the scanning is the best option for clinical staging. In this context, the best imaging method is still be invastigated and developed issue. In this study, the preoperative imaging and postoperative patologies of the patients who has endometrium cancer is compared retrospektively. 123 patients with endometrium cancer between January 1, 2019 – August 4,2022 at Mersin University Faculty of Medicine Hospital Gynecology and Obstetrics Gynecolojical-Oncologie policlinic included in this study. The sensitivity of imaging when we compare of the patients who has preoperative 10 MRI, 67 CT, 46 PET/CT imaging and the final pathology, is less then literature. For lenf node metastasis and distant metastasis, PET/CT is more spesific, sensitive; high positive and negative predictive value when we compare with MRI and CT. Moreover, in this study, the prediction of metastasis in pelvic lenf node has %60 sensitivity and %70,8 spesifity when biggest lenf node is 15,5 mm or bigger which is detected with preoperative imaging methods. PET/CT imaging is important for demonstrate the lenf node invasion, clinical staging and determination of the form and the extention of surgery in extrauterine invasion of endometrium cancer. Meanwhile, during clical staging, imaging of the cut off value of the pelvic lenf nodes size leads the way for pelvic lenf node metastasis for clinicians.