Phenotypıc and genotypıc bıofılm formatıon characterıstıc of acınetobacter baumannıı ısolated from ıntensıve care unıts
Yoğun bakim ünitelerinden izole edilen acinetobacter baumannii izolatlarinin fenotipik ve genotipik biofilm formasyon özellikleri
  1. Tez No: 803813
  2. Yazar: NADA MOHAMED MOHAMED SAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÜSKÜDAR GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Acinetobacter baumannii, nozokomiyal enfeksiyonlarla yaygın olarak ilişkili önemli bir patojendir. Biyofilm oluşturma yeteneği, hastane ortamlarında hayatta kalmasını sağlar ve yok edilmesi için zorluklar yaratır. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitelerinden (YBÜ) izole edilen imipenem, meropenem, amikasin, gentamisin, levofloksasin, siprofloksasin, trimetoprim/sülfametoksazol, tigesiklin ve kolistin dirençli A. baumannii izolatlarında biyofilm oluşumunun yapısal özelliklerinin araştırılması ve buna katkıda bulunan genetik altyapının belirlenmesi amaçlanmıştır. Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi yoğun bakım ünitelerinden elde edilen toplam 52 klinik A. baumannii izolatı çalışmaya dahil edildi. Antibiyotik duyarlılıkları test edildi ve kristal viyole boyama yöntemi kullanılarak biyofilm oluşturma yetenekleri değerlendirildi. Ek olarak, biyofilmler taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında görselleştirildi. Biyofilm canlılığı, MTT yöntemi kullanılarak belirlendi ve blaCsuE, blaOmpA, blaabaI, blapgaA, blabap ve blaPer1 dahil olmak üzere biyofilmle ilgili genlerin varlığı, PCR kullanılarak tespit edildi. 52 A. baumannii izolatının %96,1'i biyofilm oluşturma yeteneği göstermiştir. Biyofilm ilişkili genler blabap ve blaabaI izolatların %98'inde tespit edilmiştir. Bunları takiben izolatların sırasıyla %96,1'inde blaOmpA ve %94,0'ında blaCsuE saptanmıştır. İzolatların sırasıyla %50,0 ve %40,3'ünde blapgaA ve blaPer1 genleri bulunmuştur. MTT analizi ile izolatların biyofilmdeki canlılıkları %13,5 ile %112,4 arasında belirlenmiştir. Bu faktörlerin varlığını ve aralarındaki ilişkileri anlamak, A. baumannii enfeksiyonlarını önlemek ve yönetmek için yeni yaklaşımlar geliştirmek için çok önemlidir. Bu patojenle mücadelede etkili stratejiler geliştirmek için biyofilm oluşumunda yer alan genlere dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is a significant pathogen commonly associated with nosocomial infections. Its ability to form biofilms enables it to survive in hospital settings and poses challenges for eradication. This study aimed to investigate the structural characteristics of biofilm formation in imipenem, meropenem, amikacin, gentamicin, levofloxacin, ciprofloxacin, trimethoprim/sulfamethoxazole, tigecycline and colistin resistant A. baumannii isolates from intensive care units (ICUs) and identify the genetic backgrounds contributing to biofilm formation. A total of 52 clinical A. baumannii isolates obtained from ICUs at Baskent University Ankara Hospital were included in the study. Antibiotic susceptibilities were tested, and biofilm formation ability was assessed using the crystal violet staining method. Additionally, biofilms were visualized under scanning electron microscope (SEM). Biofilm viability was measured using the MTT assay, and the presence of biofilm-related genes, including blaCsuE, blaOmpA, blaabaI, blapgaA, blabap, and blaPer1, was detected using PCR. Among the 52 A. baumannii isolates, 96.1% demonstrated biofilm formation ability. The biofilm-related genes blabap and blaabaI were detected in 98% of the isolates. Following these, blaOmpA and blaCsuE were present in 96.1% and 94.0% of the isolates, respectively. The presence of blapgaA and blaPer1 was observed in 50.0% and 40.3% of the isolates, respectively. The MTT assay revealed varying viability percentages ranging from 13.5% to 112.4%. Understanding the presence and relationships between these factors is crucial for developing novel approaches to prevent and manage A. baumannii infections. Attention should be directed towards the genes involved in biofilm formation to devise effective strategies for combating this pathogen